Tím se rozumí zázemí inženýrských sítí. Bojí se totiž, že se o ně budou muset postarat.

Ukázkovým příkladem je poměrně rozsáhlá budova původní uhelné kotelny, kde dnes Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem (THMÚ) má instalovanou výměníkovou stanici. Z ní je vytápěná téměř celá spodní část Střekova. Tyto prostory jsou pro nájemníky domů jinak nevyužitelné.

Bývalou kotelnu prý musejí nájemníci koupit, v ní pak strpět břemeno výměníkové stanice. Čímž se stávají tyto prostory pro budoucí majitele domů dále nevyužitelné. Obyvatelé prodávaného bloku Železničářská sudá I. si myslí, že do jeho údržby budou muset po odkoupení domů investovat nemalé prostředky.

Respektive právnická osoba, jíž musejí kvůli odkupu založit. „Nevíme, jak ty prostory vypadají, musí nás tam nejdříve provést. Rozhodně nesouhlasím s tím, abychom udržovali objekt, který jinak nevyužijeme. Budeme o tom dál jednat. Uvidíme, k čemu se propracujeme,“ uvedl jeden ze zdejších nájemníků Arnošt Renner. Ten je zároveň členem výboru, připravujícího vznik právnické osoby.

Výměníkovou stanici podle slov jeho ředitele Jiřího Kunce bude THMÚ provozovat i nadále. „Technologická zařízení samozřejmě zůstávají naší starostí,“ řekl. Zároveň dodal, že každé změny majitelů provázejí jednání a že se tedy nějaké rozhovory o údržbě bývalé kotelny určitě uskuteční i v tomto případě.

Prozatím se však prodej nachází v rané fázi a ani jedna strana není schopna závazně říci, jak jednání dopadnou a ani nechce předjímat nějaká řešení.

Střekovská radnice kvůli věcnému břemenu výměníkové stanice rozhodla na ceně za domy slevit přibližně půl milionu korun. Pozemek převede na nového vlastníka bezplatně. Co se budovy kotelny týká, vedení obvodu nevyloučilo, že se na přípravě schůdného řešení problému bude nějak podílet.

„Samozřejmě, když to bude potřeba, budeme hledat schůdné cesty, jak lidem pomoci. Chceme, aby měli při prodeji všichni stejné šance,“ uvedl místostarosta obvodu Václav Křeček.

Střekovské zastupitelstvo odhlasovalo prodej bloku domů Železničářská sudá I. minulý týden. To zahrnuje nemovitosti v ulicích Železničářská, Třebízského a Tomáše ze Štítného. Nabídková cena byla určena na základě odborného odhadu na 24 milionu korun. Jeden byt vychází průměrně na asi půl milionu korun.