Pomoci k nim má rozhodnutí vlády, jež obří projekt dostane na stůl v září. Za několik dní se tak rozřeší budoucnost moderního univerzitního městečka v Ústí.

Podle představ vedení UJEP přijde stavba celého areálu kampusu na zhruba 2,4 miliardy korun. Ministerstvo školství by mělo na výstavbu v následujících dvou letech uvolnit 400 až 500 milionů korun. Finanční prostředky hodlá univerzita získat také od kraje a města. Další uvolní z vlastních zdrojů.

„Není možné v tomto regionu projekt pro rok 2009 nepodpořit, jestli se nezvýší počet vzdělaných lidí, tak kraj dopředu nepůjde,“ podotkla rektorka UJEP Iva Ritschelová.

Univerzita odeslala na ministerstvo školství pracovní materiál o dalších krocích ve stavbě kampusu. Ten vedení UJEP v nejbližší době ještě prokonzultuje s ministrem školství Ondřejem Liškou (Strana zelených), který ho poté předloží vládě. Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Böhmové však zatím není jasné, kdy materiál na stůl vláda dostane.

Peníze na stavbu kampusu chce univerzita získat také z Evropské unie. „Otazník zůstává nad přírodovědeckou fakultou a fakultou výrobních technologií. Zatím není jasné, zda bude možné také na ně čerpat peníze z operačních fondů,“ dodala Ritschelová.

Ústecká univerzita má v současné době problémy s výukovými prostory pro studenty. „Prioritou je proto výstavba takzvaného multifunkční centra, kde vzniknou velkokapacitní přednáškové místnosti,“ podotkla rektorka. Na něj však peníze z evropských fondů UJEP získat nemůže a tak jsou jedinou možností finanční prostředky od ministerstva školství.

Aktualizovala se i urbanisticko – architektonická studia. „Prostory jsme nově více propojili. Je zbytečné, aby měla každá fakulta svoje auly,“ uvedla Ritschelová.

Na podzim letošního roku bude dokončena celá severozápadní část budoucího areálu univerzitního městečka. Po kolaudaci je už budova B. Doopravit se musí jen mírné nedostatky. „Nejde o nic zásadního, nastěhování fakulty umění a designu rozhodně nebude ohroženo,“ uvedla ústecká rektorka.

Podle mluvčí univerzity Jany Šikové stavba spolykala zhruba 330 milionů korun. „Škola se rozrůstá. Staré prostory ve Velké Hradební nám už nestačily. Nová škola v kampusu umožní další rozvoj fakulty, kateder i ateliérů,“ uvedl na konci srpna děkan fakulty umění a designu Michal Koleček. Do jednoho měsíce se dokončí také fasáda a opraví okna na budově H.

Univerzita dostala od Ústeckého kraje zhruba 5,5 milionu korun, které budou využity na revitalizaci severozápadní části areálu. Uvažuje se také o tom, že se u budoucího kampusu vybuduje nový kruhový objezd. Ten letos dokončen nebude.