V jeho majetkovém přiznání se za loňský rok objevily nesrovnalosti. Chybí v něm firmy, jejichž podíly Ryšavý vlastní.

A například společnost StratoCruiser Ryšavý zapsal do majetkového přiznání až poté, co se kauza provalila na veřejnost, 3. září. Majetkové přiznání odevzdal už v červnu. Zabývá se tím už kontrolní výbor. StratoCruiser se přihlásil do soutěže s nabídkou na odkup městského domu v Poláčkově ulici.

Ryšavý pak v majetkovém výboru hlasoval, aby jí město dům prodalo. Neoznámil ale, že mu firma patří. Primátor Jan Kubata (ODS) v reakci na tuto informaci prohlásil, že bude požadovat Ryšavého odstoupení z rady města. Nakonec to neudělal s odůvodněním, že Ryšavý nepřekročil zákon.

Ten by porušil, pokud by své spojení s firmou neoznámil před projednáváním prodeje domu radou. Prodej radní projednali už 5. června a rozhodli se ho pozastavit.

V tiskové zprávě je pak uvedeno, že rada města přerušila projednávání převodu nemovitostí areálu v ulici Poláčkova 3251 nejméně do července s tím, že do té doby proběhnou jednání města s občanským sdružením Centrum pro sluchově postižené, jež má objekt pronajatý od města a pražskou společností StratoCruiser.

Je pravda, že radní Ryšavý se ten den projednávání prodeje nezúčastnil. Zákon ale stanovuje, že před projednáváním, nebo během něj, musí člen samosprávy svou podjatost oznámit. Nejpozději to musí udělat před přijetím usnesení a musí být o tom učiněn zápis. To se prokazatelně nestalo.

Ryšavého jednání označil právník za střet zájmů. „Podle mého názoru se pan radní svým hlasováním v majetkovém výboru střetu zájmů dopustil. Tím, že se pak omluvil z jednání rady, toto porušení zákona nezhojil,“ uvedl advokát Otakar Pazdziora.

Opozice v zastupitelstvu kritizuje rozhodnutí primátora Jana Kubaty, který nepožadoval Ryšavého odstoupení. Proto na příštím zastupitelstvu navrhne, aby Ryšavý byl uvolněn ze všech svých veřejných funkcí. „Zajímalo by mě, kdy už voliči těchto šaškáren a podivných praktik ODS budou mít dost,“ upozornil před časem například zastupitel Jaroslav Kubín (KSČM).

Kubata ovšem říká, že mu Ryšavý vše vysvětlil. „Přiznal, že udělal chybu, ovšem bez záměru někoho poškodit,“ líčil Kubata. „V tomto případě se ale neměl za co stydět. Z transakce by mu neplynul žádný prospěch. Nabídl nejvyšší cenu a nezískal žádný majetkový prospěch,“ pokračoval Kubata s tím, že přijal rezignaci radního Ryšavého na členství v majetkovém výboru. Pak už jen dodal, že dal Ryšavému pomyslnou žlutou kartu a že pro něj tímto kauza skončila.

Kubata ovšem skutečně slíbil, že pokud se prokáže Ryšavého spojení se StratoCruiserem, bude chtít, aby odstoupil. Ryšavého prohlášení majetkovému přiznání se Deníku získat nepovedlo, protože nezvedal telefony.

Poněkud rozporuplně zareagovala na kauzu oblastní rada ústecké ODS. Ta totiž na jedné straně vydala prohlášení, v nichž kritizuje za poškozování ODS poslance Vlastimila Tlustého a bývalého poslance Jana Moravu. Na druhé straně ovšem nereagovala na Ryšavého jednání, jež stranu také poškodilo.

„Ty dva případy nelze směšovat. Pan Ryšavý se ale dopustil hrubé chyby. Ovšem podle vyjádření primátora, který to nechal posoudit právníky, to nebylo v rozporu se zákonem,“ vysvětlil předseda ústecké ODS a senátor Pavel Sušický (ODS), s tím, že se s detaily kauzy musí ještě dopodrobna seznámit, neboť byl na dovolené. „Rovněž si to nechám posoudit svými právníky,“ dodal.

Ani šéf krajské ODS, hejtman a lídr krajské volební kandidátky Jiří Šulc nevnímá paralelu mezi případy poškozování ODS ze strany Tlustého s Moravou a Ryšavého. „Pan Tlustý poškozuje ODS už dlouho a spolu s Moravou by měli vystoupit z poslaneckého klubu a vzdát se poslaneckého mandátu. Pan Ryšavý pochybil, omluvil se, rezignoval na členství v majetkovém výboru. A neporušil žádný zákon,“ prohlásil Šulc.

Případem se zabývá policie. Státní zastupitelství kriminalistům zaslalo podnět k prošetření. Ryšavý je podle něj podezřelý ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

sestavili: Janni VORLÍČEK & Martina SEEWALDOVÁ