Energetický kolos totiž podle něj nevlastní důležité stavební povolení na plánovanou stavbu na okraji krajské metropole. Rozbor si objednala primátorova komise k elektrárně, která se včera po dvouměsíční pauze znovu sešla.

Právník a odborník na stavební právo Ondřej Tošner, který analýzu zpracoval, v ní uvedl, že práva a povinnosti ze stavebního povolení nelze bez příslušného rozhodnutí stavebního úřadu převést na jinou osobu. Což podle něj znamená, že ČEZ v současné době nevlastní toto povolení. „Převod není tak jednoduchý, jak ho společnost udělala,“ sdělil Tošner.

Člen představenstva PPC Úžín Jiří Kobosil, jež je dceřinou společností ČEZ, se včerejšího zasedání komise neúčastnil, přesto o závěru právní analýzy věděl. „Podle našeho názoru by stavební povolení mělo být platné. Je to běžná praxe, že se to uprostřed stavby takto převede,“ uvedl Kobosil.

Mluvčí ČEZ Eva Nováková podotkla, že s hodnocením počkají, dokud nebudou oficiálně vědět, jakým způsobem si bude právní rozbor vykládat primátorova komise.

Podle náměstka primátora a předsedy komise Arna Fišery (ČSSD) však měl ČEZ jednoznačně při nákupu dokumentace požádat stavební odbor o povolení.

„Podle rozboru o něj nepožádal. Samotný stavební deník je velmi pochybný,“ řekl Fišera s tím, že stavební odbor magistrátu měl konat razantněji, když viděl, že se tam dějí změny.

Podle mluvčího ústeckého magistrátu Milana Knotka komise požaduje, aby společnost PPC Úžín doložila souhlas stavebního odboru s veřejnoprávní smlouvou o převodu práv a povinností ke stavbě paroplynového cyklu 220 MW nebo rozhodnutí o změně stavebního povolení. Ondřej Tošner má navíc zpracovat návrh dalšího postupu stavebního odboru ústeckého magistrátu.

Tošner v závěru právního rozboru uvedl, že je stavební povolení platné. Přesto ho někteří členové komise považují za průlomové.

„Napomáhá k tomu, že by ČEZ nemohl stavět. Překvapuje mě, že se toto sdělení objevují až nyní, téměř po tři čtvrtě roce, kdy se v Ústí otázka stavby elektrárny řeší. Zatím ho ale nepřeceňujme,“ sdělil člen komise a ústecký zastupitel Tomáš Jelínek (SZSP).

Zatímco další člen Karel Vlček (Alternativa pro Ústí) uvedl, že stavba a její práva se můžou prodat pouze za určitých podmínek. „Žádná stavba ale vlastně nestojí. Což je podstatný rozdíl,“ dodal Vlček.

ČEZ slíbil, že o svém plánu s úžínským areálem bude informovat do listopadu. Mluvčí Nováková uvedla, že v současné době stále provádí potřebné analýzy.

Energetický gigant zatím ale v podstatě nemá platné stavební povolení, na to upozornila například Česká inspekce životního prostředí. Energetický kolos bude muset požádat kraj o tzv. integrované povolení. Zatím tak neučinil. Kraj se ale už nechal slyšet, že pokud ČEZ některou ze svých elektráren nezavře a nesníží překračované emisní limity v kraji, povolení nedostane.

Namísto zavírání stávajících elektráren ale v Ústeckém kraji rostou další. V Krásné Lípě vzniká z někdejší výtopny tepelná elektrárna, která chce spalovat biomasu s přídavkem uhlí. Je to záměr kolínského podnikatele Zdeňka Záboje. Proti tomu se ale tamní obyvatelé bouří. Na Mostecku zase zamýšlí Czech Coal postavit další elektrárnu.

sestavili: Radek NOHL & Martina SEEWALDOVÁ