Stálá expozice mapuje činnost sudetských Němců, jež vystupovali za války proti nacismu.

Mezi zapomenuté hrdiny patří i Ústečan Bedřich Dědka. Na konci války, když mu bylo teprve jedenáct let, společně se svým otcem prožíval dramatický zápas o záchranu střekovských zdymadel. Ustupující německá armáda je totiž podminovala.

Zatímco otec Josef přesvědčoval vojáky, aby od zničení jezu upustili a domysleli si tak následky obrovské vlny, která spláchne všechno na březích Labe, jeho syn běžel domů pro štípačky, aby přerušil drát k detonátoru. Bedřich se bojového úkolu zhostil na jedničku. Nepozorovaně proklouzl kolem vojáků a dráty na správném místě přeštípl. Zachránil tak možná stovky lidských životů. Po osvobození si však rodina musela hodně prožít.

Bedřich Dědka však není rozhodně jediným hrdinou. Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřicha Tůmy je v databázi německých antifašistů, jež je vedena v národním archivu, více než sto tisíc osobností.

Na samém počátku projektu Zapomenutí hrdinové byla rozsáhlá informační kampaň, jejímž cílem bylo vyhledat pamětníky, které historikům sdělí svá svědectví.

„Kontaktovalo nás na 130 rodin. Získali jsme od nich rozhovory, fotografie nebo deníky,“ sdělil Oldřich Tůma. Zároveň dodal, že provedli více než sedmdesát rozhovorů s pamětníky z České republiky, Německa, ale i Kanady nebo Anglie. V rámci projektu vznikly i tři filmové dokumenty.

Předseda dozorčí komise projektu Tomáš Kosta podotkl, že jednoduchý život nečekal po válce na žádného hrdinu. „Všichni si museli hledat práci. Mnozí začínali od nuly s tělesnými i psychickými zraněními. Jednalo se o léta, na která nikdy nezapomenou,“ řekl Kosta.

Projekt ocenil také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a předseda saské zemské vlády Stanislaw Tillich. Oba shodně tvrdili, že je přínosný pro rozvoj česko– německých vztahů. Podle Schwarzenberga je to příležitost ke zpytování svědomí a k zamyšlení se nad poválečnými postoji, kdy všichni Němci byli vinni a bylo nutné je vyhnat.

Expozice bude od dnešního dne volně přístupná v bývalých prostorách univerzity ve Velké Hradební.