Nejvíce kritizují jeho vazby na bytová družstva a také sbírání kandidátů v jiných politických stranách, například 19 starostů.

Severočeši jsou uskupením, které vzniklo z hnutí Mostečané Mostu. To vyhrálo komunální volby díky své marketingově laděné kampani, jež by se dala charakterizovat jako koktejl hesel a výherní loterie. Cena kampaně se vyšplhala na několik desítek milionů; vzhledem tomu, že hnutí rozdávalo například notebooky a nové Škody Fabie.

U zrodu mosteckého hnutí stáli činovníci druhého největšího bytového družstva na severu, Krušnohoru. Na Ústecku se jeho nástupce, sdružení Severočeši.cz, mělo spojit s místním největším družstvem Družba.

„Hovořil o tom pan Ryba z Krušnohoru na jednání severočeské rady bytových družstev. Zatím ale nevedeme žádnou otevřenou kampaň. Také jsme sdružením zatím nebyli osloveni. Politika Severočechů je nám blízká, ale to hovořím pouze za vedení. Ostatní záleží na družstevnících,“ uvedl mluvčí Družby Miroslav Machala. To potvrdila i předsedkyně družstva Monika Sobotková. „Samozřejmě, máme k tomu poměrně blízko,“ uvedla.

Další kritika se na Severočechy snesla za sbírání kandidátů u konkurenčních partají napříč politickým spektrem. To sborově kritizují kandidáti, lídři a předsedové všech politických stran v kraji. Třeba Michal Mlej, kandidát do krajského zastupitelstva za Dohodu pro Ústecký kraj, který jim vytýká hlavně účast komunistů na předních místech kandidátky.

„Severočeši totiž do jednoho hrnce naházeli komunisty, lidovce, starosty kdysi kandidující pod značkou SNK, a také přeběhlíky z ODS, z čehož by měl vzniknout ten pomyslný dort s označením Naděje pro Ústecký kraj,“ uvedl Mlej.

Na Ústecku by jako příklad mohl posloužit starosta Telnice Jaroslav Doubrava (KSČM). Ten se ovšem ke svému přeběhnutí zatím nevyjádřil, neboť je na dovolené.

Obdobně to odsuzují sociální demokraté, či členové ODS. „Jejich kandidátka je kandidátkou odpadlíků, kteří se neuměli prosadit v rámci vnitrostranických demokracií všech standardních politických stran. K jejich kampani a voličům se nechci vyjadřovat. Pro nás nejsou soupeřem,“ zhodnotil hnutí například krajský předseda ČSSD Petr Benda.

Podobně se vyjádřil i vicehejtman Radek Vonka (ODS). Toho zase nejvíce udivuje, že vedle komunistů mají na kandidátce i křesťanské demokraty. „Naprosto nejsem proti soutěžení, nicméně Severočechy nevnímám jako politickou stranu. Členové politické strany by v dobrém i zlém měli hájit zájmy své i svých voličů. Tento mix ve mně nevyvolává žádnou důvěru.“

Lídrem krajské kandidátky Severočechů je náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková „To, že jsme získali starosty obcí v tak hojném počtu vypovídá o mnohém. Jsou to lidé, každý den řešící problémy obce a jejích občanů. Tam se nepolitikaří, ale pracuje. Pro lidi a s lidmi,“ řekla Jeníčková. „Také mají své zkušenosti s krajem, a ne vždy ty nejlepší. Vědí, co je opomíjeno a co je třeba změnit.“

Máte svůj názor na toto hnutí? Diskutujte na našich webových stránkách!