Ten potrvá od soboty do neděle příštího týdne. Otevřou se například zdymadla na Střekově, prostory vědecké knihovny nebo ústecké divadlo opery a baletu.

Energetický kolos ČEZ zpřístupní o víkendu střekovskou vodní elektrárnu. Mluvčí společnosti Ota Schnepp sdělil, že tam návštěvníci uvidí například turbíny či hlavní dispečink. „Nakouknou prakticky do celého provozu. Prohlédnou si strojní část, ale i zázemí,“ sdělil Schnepp s tím, že instalovaný výkon vodní elektrárny je 19, 5 MW, přičemž elektřinu vyrábí již od roku 1936.

Severočeská vědecká knihovna ukáže lidem nepřístupné prostory obou vil. „V rodinné vile Carla Hermanna Wolfruma ukážeme návštěvníkům kanceláře pracovníků, které dříve sloužily jako pracovna, v další byl zase dětský pokoj,“ sdělil ředitel Severočeské vědecké knihovny Aleš Brožek.

Zároveň dodal, že ve vile v Churchillově ulici uvidí lidé koupelny či hostinské pokoje. Připravila se i výstava fotografií z doby, kdy ve vile žila ještě rodina Weinmannova.

Zatímco v Severočeském divadle opery a baletu se návštěvníci vžijí do role herců. „Lidé si budou moci prohlédnout zákulisí, jeviště, televizní studio či místa, kde se zkouší,“ uvedla mluvčí Alena Vaicová s tím, že návštěvníky budou provázet zaměstnanci divadla.

V ústecké zoologické zahradě se budou dnes křtít dvě mláďata lamy alpaky. „Ze tří dvojic navržených jmen budou to nejhezčí vybírat diváci festivalu,“ podotkl Roman Nešetřil z oddělení propagace zahrady.

Návštěvníci se o víkendu dostanou také na vyhlídkovou věž na Větruši. „Do městských lázní bude také vstup zdarma. Vystavovat se tam budou fotografie Českého středohoří od Daniela Fikera,“ řekla mluvčí Městských služeb Dana Pokorná.

V celém Ústeckém kraji se lidem zpřístupní více než sto památek. Nepřístupné prostory otevře například rumburská loreta nebo berounská kaple, která je součástí gymnázia v Teplicích.

A jakou památku navštívíte? Doporučte nějaký zajímavý tip.