V Krásném Březně či Neštěmicích musí bydlet, pokud zde chce kandidovat v obecních volbách. A Ryšavý je členem rady a zastupitelstva neštěmického obvodu. Fakticky ale na jeho území nežije.

Jde o další ze série Ryšavého přehmatů. Nejenže se podle právníků dopustil střetu zájmů a také pozměňování svého majetkového přiznání, navíc o svém trvalém bydlišti lže.

Není ale sám, podobně to mají zařízené i třeba primátorovi náměstci Arno Fišera (ČSSD) a Libor Turek (ODS).

Nesrovnalost v bydlišti Ryšavého je patrná například z jeho rezignace na post v majetkovém výboru. Zde uvádí jako své bydliště ve VIP stelitním městečku ve Skoroticích, v ulici V Lánech. Přitom ale například ve výpisu z obchodního rejstříku uvádí trvalé bydliště v Žežické ulici.

Kdyby totiž ústecký a neštěmický radní přehlásil své trvalé bydliště, musel by podle zákona o obcích rezignovat na své funkce v neštěmickém zastupitelstvu i radě obvodu.

Že má Ryšavý bydliště v Žežické ulici jen formální, potvrdila Deníku i Monika Sobotková, předsedkyně bytového družstva Družba. „Bydlel ve třetím patře, ale už tam nebydlí deset let. Když jsem si zjišťovala nějaké informace, tak jsem se dozvěděla, že byl na kandidátce za ODS. Ale tyhle informace by vám mohli říci i na obvodním úřadě,“ uvedla Sobotková.

Starostka obvodu Liana Wagnerová ale vysvětlila, že obvod nezjišťuje, kam kandidáti do samosprávy chodí spát. „Materiály, třeba do rady, mu doručujeme do schránky na magistrátu. Využívá toho hodně činitelů,“ uvedla.

Prozatím ale neví, jak tento problém budou řešit. „V každém případě hned v pondělí o tom budu oficiálně informovat vedoucí úřadu,“ dodala Wagnerová.

To se ale nelíbí opozici. „Je to jeden problém za druhým. Zastupitelstvo města zasedá už příští týden. Pan Ryšavý by měl dobře zvážit, zda nebude lepší přestat poškozovat svou stranu i město a rezignovat na všechny své veřejné funkce. Měl by si uvědomit, že o jeho budoucnost už tu vůbec nejde,“ vyzval Ryšavého zastupitel Jaroslav Kubín.

Ryšavý v poslední době vrší jednu hrubou chybu za druhou. V majetkovém přiznání za loňský rok neuvedl všechny firmy, jejichž podíly vlastní.

Například společnost StratoCruiser, jíž ovládá prostřednictvím akcií, Ryšavý zapsal do majetkového přiznání až 3. září. Majetkové přiznání měl ale odevzdat už v červnu. Zabývá se tím už kontrolní výbor. S firmou StratoCruiser souvisí i jeho další přehmat. Společnost se totiž přihlásila do veřejné soutěže s nabídkou na odkup městského domu v Poláčkově ulici.

Ryšavý pak v majetkovém výboru hlasoval, aby jí město dům prodalo. Neoznámil ale, že mu firma patří. Primátor Jan Kubata (ODS) v reakci na tuto informaci prohlásil, že bude požadovat Ryšavého odstoupení z rady města. Nakonec to neudělal s odůvodněním, že Ryšavý nepřekročil zákon.

Podle právníků se ale střetu zájmů dopustil. „Podle mého názoru se pan radní svým hlasováním v majetkovém výboru střetu zájmů dopustil. Tím, že se pak omluvil z jednání rady, toto porušení zákona nezhojil,“ uvedl advokát Otakar Pazdziora.

Podobně na Ryšavého kauzu hledí i právníci z kanceláře veřejného ochránce práv. Podle nich, striktně jazykově vyloženo, tedy nebyly splněny podmínky pro povinnost oznámení o osobním zájmu. Z hlediska účelu zákona je ale majetková komise orgánem, na základě jehož vyjádření rada rozhoduje.

Zastupitel tedy věděl, že návrh komise půjde do rady, která o něm rozhodne definitivně. Byl proto povinen oznámit své postavení vůči jedné z firem, tedy StratoCruiseru, ve veřejné soutěži jak komisi, tak radě, respektive hlavně rada měla být informována.

„Jeho podíl na rozhodování v orgánech města, tedy v radě skrze hlasování v majetkové komisi je evidentní,“ uvedla Iva Hrazdílková, mluvčí kanceláře s tím, že vždy je potřeba sledovat účel zákona.

Vyjádření Ryšavého se nepodařilo sehnat. Včera celý den nezvedal telefon.