Dopravce totiž přímo premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) odeslal dopis, ve kterém ho žádá o pomoc. Podnik tvrdí, že nechce vysoudit miliardy korun, ale pouze se vrátit k provozování autobusové dopravy v Ústeckém kraji.

DPÚK v dopise premiéra žádá, aby se přičinil k vyřešení více jak dvouletého sporu. „Již několikrát jsme navrhovali Ústeckému kraji uzavření smíru. Bezúspěšně,“ uvedlo vedení autobusového dopravce.

Mirek Topolánek se však kauzou podle Jakuba Stadlera z tiskového oddělení vlády zatím nezabýval. „Premiérovi chodí týdně stovky dopisů. Na odpověď je zatím brzo,“ sdělil Stadler.

Sporem o autobusy se však bude v nejbližší době zabývat brněnský krajský soud. Ten rozhodne 17. září, jestli antimonopolní úřad udělil DPÚK v souladu se zákonem pokutu ve výši 700 tisíc korun za předloňské přerušení dopravy. Tehdy dopravní podnik zastavil na čtyři dny dopravu na více než 2600 spojích. Firma tak podle antimonopolního úřadu zneužila dominantního postavení.

S verdiktem však dopravní podnik nesouhlasil. Proto se obrátil na soud. Předsedu antimonopolního úřadu Martina Pecinu vedení DPÚK dokonce nařklo z podjatosti, protože se prý zná s právníky Ústeckého kraje. Pecina to odmítl.

Mluvčí DPÚK Martin Grmela před časem podotkl, že již nyní soudně vymáhají částku ve výši zhruba 1,3 miliardy. Hejtmanství však nároky dopravce odmítá a tvrdí, že smlouvu vypověděl zcela v souladu se správním řádem.

„Původní smlouva o závazku veřejné služby mezi Ústeckým krajem a společností DPÚK výslovně umožňovala kterékoliv ze smluvních stran smlouvu vypovědět v tříměsíční výpovědní lhůtě, a to i bez udání důvodu,“ uvedl na konci srpna mluvčí kraje František Janačík.