Oslavovaly totiž kulaté výročí 660 let své existence. O tom, že to nebyly oslavy malé, svědčí i celková vynaložená částka. Ne všichni ale byli programem nadšení.

Oslavy se odehrávaly na nově zrekonstruovaném hřišti v Chuderově. Pro děti zde byl připraven nafukovací hrad na skákání a také divadlo. Na každého zde čekala také výstava fotografií, dokumentující vývoj obou obcí od konce 19. století do současnosti.

„Je tam vlastně všechno, postupné proměny Chuderova a Chuderovce, různé akce Z. V poslední době se tu nic nedělo, tak jsme si řekli, že uspořádáme něco takového, co by mohlo stmelit starousedlíky s nově přistěhovanými občany a oživit společenský život u nás,,“ uvedla místostarostka Chuderova Alena Kaltenbösková s tím, že oslavit výročí byl spíše spontánní nápad všech zastupitelů.

Vše začalo už dopoledne fotbalovými utkáními žáků a potom také utkání staré gardy Chuderova vs. stará garda bývalé armaturky.

Program začal slavnostním zahájením ve 14 hodin odpoledne. Místní se tak mohli těšit na country kapelu Stetson, případně na historický šerm. Největší atrakcí se tu ovšem bezesporu stal Děda Mládek ilegal band. Ten svůj koncert začínal po 21. hodině.

Akce přišla na 220 tisíc korun. Podle místostarostky Kaltenbösková z toho přibližně 70 tisíc zaplatili sponzoři a 150 tisíc obec ze svého rozpočtu. „Cítím se ale dobře,“ uvedl zdejší starosta Jan Novotný.

Oslavy si ale vysloužily i kritiku. Například Vladimír Vydra uvedl, že by to uvítal v jiném prostoru, než na fotbalovém hřišti. „Na takové výročí je to nedůstojné a malé. Dal bych přednost staročeskému stylu, ale asi by to nešlo jinde udělat. Obec dnes prosperuje díky satelitním městečkům.“

První zmínky o Chuderově a Chuderovci pocházejí z roku 1348. Od roku 1980 má obec části Chuderov, Libov, Chuderovec, Mlýniště, Radešín, Lipovou, Žežice, Neznabohy a Sovolusky.