Deratizace se v Ústí provádí dvakrát do roka. „Dělají se dvě vlny, jarní a podzimní. I když je úspěšnost každé deratizace devadesát procent, tak přesto někteří přežijí. Potkani se však v místech, kde mají dostatek potravy a místa k hnízdění, dokáží rychle rozmnožovat,“ řekl veterinář Karel Linzmayer z odboru životního prostředí ústeckého magistrátu.

Zřejmě proto v posledních letech přibývá podle mluvčího magistrátu Milana Knotka problémových lokalit, kde se i přes pravidelně prováděnou deratizaci množství potkanů zvyšuje.

„Největší problémy máme na sídlištích, která se stavěla v 70. a 80. letech. Jedná se například o část Krásného Března nebo Všebořic, kde se špatně položila kanalizace a ta se v současné době propadá,“ podotkl Linzmayer.

Ústecký magistrát však registruje problémy i v dalších lokalitách. Například v Předlicích kolem Prostřední ulice, na sídlišti Skřivánek v ulicích Hornická, Stará, SNP nebo v Neštěmicích u křižovatky Seifertova.

Ivana Solničková z tiskového oddělení magistrátu uvedla, že deratizace probíhá už od konce září a bude pokračovat i v říjnu. Radní města na ni uvolnili dalších 50 tisíc korun. „Původní částka 120 tisíc korun na ošetření kanalizace Severočeskými vodovody a kanalizacemi totiž nestačila pokrýt všechny náklady,“ uvedl Milan Knotek.

Ústecká radnice se podle Solničkové snaží zamezit šíření potkanů průběžně po celý rok. A to úklidem u kontejnerů nebo úklidovými akcemi v problémových lokalitách. Správce kanalizační sítě navíc prý postupně rekonstruuje v krajské metropoli kanalizaci.