Postižená osmiletá školačka měla po pěti letech nárok od pojišťovny na nový vozíček. Když však její rodiče žádali, zda si mohou ponechat nebo alespoň odkoupit vozík starý, tak u pojišťovny narazili. „Nemáme z veřejného pojištění na něj nárok. Chtěli bychom ho zpátky. Dcera je na něj zvyklá a mohla by vozík využívat doma,“ sdělila matka postižené holčičky Kateřina Učňová.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR však podle ředitelky ústecké pobočky Jarmily Eisenführer vozík odprodat nemůže. „Nelze to. Když je vozík na odpis, tak se musí zlikvidovat. My si to nemůžeme vzít na triko, abychom dívce dali nějaký nevyhovující vozík a jí se něco stalo. Bohužel ani nelze, aby si ho od nás odkoupila,“ sdělila Jarmila Eisenführer.

Leoš Spáčil z Ligy za práva vozíčkářů podotkl, že pojišťovna postupuje zřejmě podle zákona. „Logicky je to ale hloupost, proč by se měl sešrotovat vozík, který se může ještě využít,“ řekl Spáčil.

Souhlasí s ním také předseda Národní rady postižených Václav Krása. „I když je to nelogické, tak není v zákoně, že by pojišťovna mohla vozíky prodat,“ sdělil Krása a jedním dechem dodal: „Pojišťovna vozík repasuje a ten se pak dá znovu použít. To je však nesmysl. Vozík je totiž většinou upraven na konkrétní osobu. Repasované vozíky už většinou lidem nevyhovují.“

Podle Krásy má rodina Učňových jedinou možnost. Může si prý s pojišťovnou domluvit, že jim prodlouží na nějakou dobu zapůjčení starého vozíku. Jarmila Eisenführer tvrdí, že Učňovi nemají ani tuto příležitost. Vozík se totiž musí údajně zlikvidovat.

Kateřina Učňová řekla, že nemají odvahu k tomu, aby přestoupili k jiné zdravotní pojišťovně. „Možná by nám to pomohlo, ale bojím se toho, že nastanou problémy, když bude muset nová pojišťovna odkoupit všechny zdravotnické pomůcky,“ dodala Učňová.

Podle ní je však nový vozík pro její dceru lepší. Jízda v něm je pro osmiletou školačku mnohem komfortnější. A ta tak nemá žádné problémy dostat se do trmické základní školy, kterou navštěvuje.