Hejtmanství totiž prý třikrát nerespektovalo jeho nařízení a vždy odložilo žádost o poskytnutí podkladů organizaci Děti Země. Ekologové se nyní obrátili na ústecký krajský soud, který se případem začal zabývat. Hejtmanství porušení zákona odmítá.

Ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS) podle ekologů loni v listopadu tvrdil, že Děti Země způsobily zdražení D8 o několik miliard korun. Ekologická organizace proto požadovala předložení studie, ze které bude předražení vyplývat. Marně. Hejtmanství jejich žádost odložilo. Děti Země se proto obrátily na ministerstvo vnitra, které přikázalo krajskému úřadu, aby o žádosti rozhodnul a neodkládal ji. Hejtmanství si ale stálo na svém. A pak ještě třikrát žádost odložilo.

Úřad tak prý postupoval protizákonně. „Ministerstvo zjistilo, že Ústecký kraj porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Sdružení Děti Země jsme doporučili, aby se obrátili na soud,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Mluvčí kraje Veronika Kindlová uvedla, že názor ministerstva neignorovali. „Jmenované ministerstvo totiž ve stejné věci zaujalo samo rozdílné názory. Jednou postup Ústeckého kraje potvrdilo, podruhé nikoliv,“ podotkla.

Ústecký kraj podle Kindlové Dětem Země sdělil, kde mají požadovanou informaci hledat; a to na Ředitelství silnic a dálnic ČR Praha. „Podle našeho názoru se požadované nevztahuje k působnosti Ústeckého kraje, protože výstavba dálnice D8 je záležitostí státu. V takovém případě zákon ukládá jejich žádost odložit,“ dodala mluvčí kraje.

Děti Země však podaly žalobu k ústeckému krajskému soudu. „Dopis se žalobou jsme na krajský úřad odeslali 22. září. Nyní budou mít dva měsíce na to, aby se k ní vyjádřili,“ podotkl mluvčí ústeckého krajského soudu Vilém Šetek.

Předseda Dětí Země Miroslav Patrik uvedl, že nekritizují názory hejtmana Jiřího Šulce. „Když hejtman tvrdil, že díky nám přišel rozpočet o několik miliard, tak jsme chtěli vědět, na základě jaké studie se to spočítalo,“ uvedl Patrik.

Ekologové chtěli po krajském úřadu také zjistit, kolik lidí zemřelo kvůli nedostavěné dálnici D8. Na to jim hejtmanství odpovědělo, že tato věc je v kompetenci Policie ČR. Potřebné informace proto ekologická organizace získala od policistů.

Ve vstřícnosti úřadů se začalo dokonce soutěžit. Letos do soutěže byla například nominována radnice Karlových Varů, jejíž stavební úřad, který navzdory rozhodnutí nadřízeného úřadu postupně šestkrát odmítl poskytnout informaci o výkonu stavebního dohledu.

Jaký je váš názor na to, že krajský úřad podle ministerstva vnitra porušuje zákon o svobodném přístupu k informacím? Diskutujte!