Na nich jsou vytištěna telefonní čísla, na nichž si budou moci senioři ověřit, zda například údajný zaměstnanec energetických firem je tím, za koho se vydává.

Ministerstvo vnitra tento projekt financuje 50 procenty z programu Partnerství. Na samolepkách je nakreslený lupič s pytlem a je na nich nápis „Než otevřeš, informuj se!“, na další samolepce jsou pak uvedena všechna důležitá telefonní čísla, jež by se v podobné situaci mohla hodit.

Výběrové řízení na zhotovení samolepek vyhrála chráněná dílna Idea CZ. „Celá tato veřejná zakázka bude stát 41 tisíc korun. Připlatili jsme i na lepší materiál, aby samolepky nějaký čas vydržely,“ uvedl střekovský starosta Vlastimil Žáček.

Ústecká policie jen za letošní rok eviduje deset případů podvedených seniorů. Z nich vyplývá, že drzost a fantazie podvodníků nezná mezí. „Letos jsme například našli falešného lékaře, který se před seniorem prokázal průkazem a během chvilky mu odcizil peněženku. Povedlo se mu to asi v pěti případech,“ uvedla Veronika Hyšplerová, mluvčí ústecké policie. Podle ní podvodník dokonce své oběti „vyšetřoval“.

Podobně se choval jiný práce se štítící chytrák, který seniora pro zvýšení své důvěryhodnosti zkontaktoval v areálu Masarykovy nemocnice. Potom se mu coby údajný lékař vloudil do bytu a okradl ho. Klasický je případ falešného plynaře, který prováděl „odečty“ a „kontroly“ zařízení.

Počty podvedených seniorů neklesají. „Je to vesměs konstantní počet případů. Podvodníci je pokaždé osloví, snaží se navodit pocit důvěry a solidarity. Senioři chtějí komunikovat, bavit se s okolím, protože jsou většinou osamocení. Každá podobná preventivní aktivita je velmi užitečná,“ uvedla Hyšplerová k samolepkám.

Stejně příznivě se vyjádřil i ředitel městské policie Pavel Bakule. „Co se týká vztahu k seniorům, je potřeba jim tyto informace poskytovat co nejčastěji. Určitě je to velmi užitečný nápad.“