Finance od ministerstva školství jsou přitom pro ústeckou Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně klíčové. V následujících dvou letech má totiž Liškův úřad podle odhadů uvolnit na stavbu kampusu 400 až 500 milionů.

Ministr Liška však rektorce Ritschelové řekl, že se resort školství potýká s finančními problémy. Navíc jeho náměstek Vlastimil Růžička na jednání uvedl, že realizace projektu kampus nebude vládě předložena dříve než v březnu 2009. Přitom ministr ho měl dát na vládu už na konci září. Na poslední chvíli ale předložení projektu o půl roku posunul.

Podle mluvčí univerzity Jany Šikové je nyní ohrožen plánovaný harmonogram výstavby kampusu. „Projekt jako takový ohrožen není,“ uvedla Šiková.

Rektorka podotkla, že boj bude ještě velmi těžký. „Nebude tak krátký, jak bychom si všichni přáli. Bude poměrně dost dlouhý,“ sdělila Ritschelová.

Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva školství podotkl, že o peníze pro ústecké univerzitní městečko na příští rok bude jasno teprve po schválení rozpočtu parlamentem. „Hledáme aktivně prostředky pro investice v oblasti vysokých škol,“ řekl Gabriel s tím, že chtějí také, aby se uvolnilo pro resort školství více peněz z rozpočtu a nedošlo tak k zabrzdění výstavby kampusu.

Podle Šikové ministr Liška přislíbil, že do tří týdnů bude vedení ústecké univerzity informovat o možnostech dalšího postupu. Podle rektorky není možné, aby se projekt zastavil. „Jestli se nezvýší počet vzdělaných lidí, tak kraj dopředu nepůjde,“ uvedla Ritschelová. Podle ní bude záležet také na tom, jak se ke kampusu pro rok 2009 postaví Ústí nad Labem a Ústecký kraj. Jejich přístup totiž bude důležitý k tomu, aby se projekt nezastavil.

Náměstek ústeckého primátora Arno Fišera (ČSSD) tvrdí, že univerzitě vychází maximálně vstříc. Město prý mimo jiné pravidelně podporuje studijní granty a pomohlo i fakultě životního prostředí. „Takhle masivní stavbu, která je v rozsahu miliard korun, ale nemůžeme sami startovat. To je věcí ministerstva,“ sdělil Fišera.

Na podzim letošního roku bude dokončena celá severozápadní část budoucího areálu univerzitního městečka. V areálu kampusu se mimo jiné dokončila rekonstrukce budovy B, která spolykala zhruba 230 milionů korun.