Stalo se tak včera ráno, když chtěl Deník zjistit, jak hodlá provozovatelka Lea Anderlová řešit chyby, které kontroly na ubytovně v uplynulých týdnech objevily.

Zaměstnanec Anderlové nejen, že odmítl veřejnost, jíž obyvatelé ubytovny terorizují již několik let, informovat prostřednictvím Deníku o nápravných opatřeních, odmítl navíc i přivolat provozovatelku, případně se alespoň představit, když údajně mluvil jejím jménem.

Incident se seběhl krátce před jednáním Anderlové se zástupci střekovské radnice, majitelem ubytovny, firmou Spobyt a organizací Světluška, která pracuje s romskými dětmi.

Na ubytovnu a její obyvatele si totiž stěžují místní lidé. Razii zde proto provedla cizinecká a také městská policie. Policisté tu zadrželi celostátně hledanou osobu. Zároveň bylo zjištěno, že asi devadesát procent zdejších obyvatel nejsou Ústečané.

Hasiči zde našli nedostatečné zajištění protipožární ochrany. Nutné bude vyměnit kompletně rozvody elektřiny. Porušovány jsou i hygienické předpisy.

Radnice při včerejším jednání vznesla několik požadavků k nápravě situace. Například chce, aby v bývalé jídelně vzniklo kulturní zařízení pro děti.

Anderlová by na tom měla spolupracovat právě se Světluškou. Tak má být zamezeno vzniku dětských gangů a neustálému obtěžování majitelů sousedních nemovitostí.

Radnice dále požaduje zřízení kamerového bodu přímo na budově ubytovny. Dnes je již jasné, že tu kamera skutečne bude, potvrdil to i ředitel městské policie Pavel Bakule.

Mezi další požadavky radnice patří uvedení ubytovacího řádu do souladu s legislativou. Kontrolován byl i limit ubytovaných. Radnice totiž naposledy zjistila, že ubytovna je přeplněná. „To se od té doby změnilo. Na místě jsme si ověřili, že je zde ubytováno 121 lidí a padesátka dětí,“ uvedl střekovský starosta Vlastimil Žáček.

Obvod si také přeje, aby z ubytovny byly ve spolupráci s policií vytěsňovány osoby, jež páchaly nebo páchají trestnou činnost.