Radní coby člen majetkového výboru nepřiznal, že firmu, které výbor doporučil dům prodat, z většiny vlastní. Poté lhal v majetkovém přiznání o svém podílu ve firmě StratoCruiser. Ta byla dopsána vedle dalších zdrojů jeho příjmů rukou a až po termínu odevzdání této listiny.

Deník nyní vypátral, že zdaleka nejde o jeho poslední manipulaci s údaji. V Ryšavého kontroverzním majetkovém přiznání totiž chybí další firma, jejíž akcie vlastní. Nezmiňuje v něm vlastnictví akcií Elektromontážní, a. s.

Ve výpisu z Obchodního rejstříku není ústecký radní uveden jako člen jejích statutárních orgánů. Zato ve sbírce listin, jež je součástí spisu v Obchodním rejstříku, je uveden jako jeden z akcionářů. Konkrétně na notářském zápisu z července 2004. Ryšavý zde společně s Patrikem Oulickým pověřuje advokáta Vratislava Makovce zastupováním na valné hromadě. Přičemž oba drží po 10 akciích.

S Elektromontážní, a. s. je stejně jako s firmou StratoCruiser také spojena Ryšavého partnerka, ústecká zastupitelka Marcela Kubátová (ODS). Je členkou představenstva společnosti.

Navíc je i jednou z dvou zakladatelů této akciovky. Základní kapitál firmy, zabývající se například realitní a reklamní činností, marketingem, finančním poradenstvím, zprostředkováním obchodu a služeb, činností informačních a zpravodajských kanceláří či montáží elektrických zařízení, jsou dva miliony korun.

Za zatajení akcií StratoCruiseru v majetkovém přiznání byla Ryšavému uložena kontrolním odborem magistrátu pokuta, kterou prý už zaplatil. Výši pokuty tajemník radnice Leoš Nergl odmítl sdělit s tím, že jde o neveřejnou informaci. To, že Ryšavý neřekl majetkovému výboru o své účasti v této firmě a hlasoval pro prodej městského domu „své“ společnosti, se také stalo terčem zájmu policie. Podezírá ho z pletichy při veřejné soutěži.

rimátor města Jan Kubata (ODS) po zveřejnění této informace nejdříve požadoval Ryšavého odstoupení z rady města. Nakonec mu ale udělil jen pomyslnou žlutou kartu. V Neštěmicích, kde Ryšavý také zasedá v radě, se tato záležitost neprobírala vůbec. Radní totiž na zasedání od té doby nepřišel.

Na informaci Deníku o dalším přehmatu radního a dotaz, jak to bude řešit, reagoval Kubata slovy, že nemá vůbec žádný přehled o Ryšavého majetkových a podnikatelských záležitostech. „Takže nemohu vědět, zda do majetkového přiznání něco uvedl či ne. Věc souvisí pouze s osobní zodpovědností pana Ryšavého,“ řekl.

„Nemáme sílu mandátů, abychom ho odvolali. Už jsme ho jednou vyzvali na zastupitelstvu, aby odstoupil. Nestalo se, Ryšavý tam nebyl. Opět to ale navrhneme, protože té ostudy už je příliš,“ uvedl zastupitel Jaroslav Kubín (KSČM).

Ryšavého vysvětlení Deník nezískal. Včera měl celý den vypnutý mobil. Podle neoficiálních informací má být na dovolené v Thajsku. Už dříve se v dopisu médiím Ryšavý za zatajení svého podílu ve StratoCruiseru omluvil. Od té doby s médii prakticky nekomunikuje.

Spolupracovali Janni VORLÍČEK & Martina SEEWALDOVÁ