Podepsal totiž petici obecně prospěšné společnosti Přátelé přírody za zachování volné krajiny v Podkrušnohoří. Stal se tak 1111. signatářem této petice.

Na Libouchecku a Chvojensku u obcí Žďár, Žďárek, u Knínic a v Petrovicích mají vzniknout další komerčně průmyslové zóny. Kvůli tomu by zde mělo být dohromady zničeno více než 73 hektarů volné krajiny na hranici CHKO České středohoří.

„Pana Václava Havla jsme oslovili, protože jsme věděli, že je odpůrcem podobného hyzdění krajiny,“ uvedl předseda petičního výboru Marian Páleník z Přátel přírody. „Využili jsme jeho návštěvy Ústí nad Labem a pracovníkům jeho kanceláře jsme předali patřičné podklady.“

O výsledku se petiční výbor dozvěděl z e-mailu Havlova osobního asistenta Martina Vidláka. Obdrželi jej v úterý 14. října odpoledne.

„Pro bývalého prezidenta mohla být určitou formou doporučení či záruky také účast bývalého senátora Zdeňka Bárty a poslance Přemysla Rabase v petičním výboru,“ dodal Páleník.

Dosud se Přátelé přírody zaměřovali jen na místní občany. Petici za zachování volné krajiny v Podkrušnohoří, proti komerčním a industriálním zónám Žďárek, Knínice a Petrovice spustili Přátelé přírody v první polovině září.