Ústí nad Labem tak nemá ani nárok na náhradu soudních nákladů. Podle mluvčího ústeckého krajského soudu Viléma Šetka může město ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu. „To však už nebude mít odkladný účinek,“ uvedl Šetek.

Městu tak nezbývá, než zaplatit původní kupní cenu 19, 5 milionů korun a úroky. Ty podle předběžného vyčíslení Václava Poláka, jednatele PK Real, s níž se Ústí o centrum soudilo, činí 40 milionů korun.

„Bude to pravděpodobně mnohem víc, ještě jsme nezapočítali způsobené škody,“ řekl Polák. „Nejsou ještě ani spočítané náhrady soudního řízení. Tohle všechno si ovšem mohlo město ušetřit, kdyby nedělalo od samého začátku obstrukce a přistoupilo na smlouvu o zpětném převodu. Rozsudek je pro Ústí Pirhovým vítězstvím,“ kritizoval Polák.

Vedení města považuje rozsudek odvolacího soudu za správný. „Rozhodnutí soudu o tom, že sektorové centrum patří městu, považujeme za vynikající úspěch a skvělou zprávu pro všechny Ústečany, kterým ruina na Severní Terase vadí,“ uvedl tiskový mluvčí města Milan Knotek s tím, že po letech strávených v soudních síních dnes už město může konečně začít problém aktivně řešit. Město vážně uvažuje o demolici sektorového centra.

Ke způsobu financování odškodného se prozatím město nevyjádřilo. „V současné době probíhá soud o finančním vypořádání mezi oběma stranami,“ dodal mluvčí Knotek.

Podle městské opozice byl ale postup ústeckého magistrátu od samého začátku devadesátých let špatný. „Doufám, že se město už poučilo a že do budoucna bude opatrnější,“ vyjádřil naději komunistický zastupitel Jaroslav Kubín.

Pravdou ale zůstává, že i kdyby město muselo zaplatit řádově desítky milionů korun za soudní výlohy a vrácení kupní ceny i s úroky, případně též za jeho demolici a kompletní revitalizaci místa, mohlo by si toto vydání bohatě vynahradit prodejem celého tohoto lukrativního pozemku.

Komunisté si zároven myslí, že stržení sektorového centra je až tou poslední variantou. „Například by bylo možné se znovu pokusit dohodnout s majitelem hotelu Máj o odkoupení a společně se sektorovým centrem jej proměnit v centrum pro seniory,“ dodal Kubín.

Tiskový mluvčí města Milan Knotek také potvrdil, že Ústí nad Labem vážně uvažuje o revitalizaci celého území.

O pozemek se zdevastovaným objektem mají zájem dva investoři, kteří chtějí sektorové centrum změnit ve stavbu s nadstandardními byty. Jeden počítá s úplnou demolicí a s výstavbou nového domu.

Druhý chce centrum částečně zbourat a dostavět. Pokud ale město zjistí, že představy investorů nejsou reálné, město ho raději zdemoluje samo a parcelu pak skutečně nabídne dalším investorům.

Stavbu komplexu pro obchody a služby na Severní Terase zastavil převrat v roce 1989. Téměř hotový objekt pak už nebyl nikdy dokončen. O pět let později jej obvodní radnice prodala firmě PK Real.

Když pak místo dohodnuté ceny 40 milionů dostala jen 19,5 milionů korun, začal vlekoucí se spor. První žaloba padla v roce 1996. Spor mezi městem Ústí nad Labem a jednatelem společnosti PK Real Václavem Polákem se dnes táhne již třináctým rokem. Mezitím se z téměř dostavěného centra stala kvůli nájezdům zlodějů ruina.

Ústecký magistrát začal problémové sektorové centrum zabezpečovat před vstupem cizích osob vzápětí po skončení soudu. Ústecká radnice se tak pomalu zbavuje problému s jednou chátrající ruinou.

Zdevastovaný hotel Máj hned vedle sektorového centra však dál zůstává vadou na kráse této jinak velice lukrativní lokality. V hotelu pobývají bezdomovci, sběrači kovů a narkomani. Často v něm zasahují hasiči a městská policie.

Na hotelu vázne několik exekucí. Magistrát sice přikázal jeho majiteli Jaromíru Houžvičkovi objekt zabezpečit, ale ten na to nedbá. Nevyzvedl si poštu a ani pokutu nezaplatil. Město má jen omezené možnosti, jak proti němu zakročit.