Průzkum probíhá na pozemku vedle Paláce Zdar už od května. Ukončen bude na konci října. „Objevily se tam předměty z doby neolitu, které jsou zhruba sedm tisíc let staré,“ sdělil vedoucí archeologické laboratoře ústeckého muzea Jiří Škoda. Vedoucí výzkumu Marta Cvrková podotkla, že se našly i například malé hrnečky, poháry, džbány či misky. „Z období renesance jsou pánve, talíře,“ dodala Cvrková.

Na pozemku vedle Paláce ZDAR se objevily také zbytky kultury z 11. až 13. století. Tehdy podle vedoucí výzkumu Marty Cvrkové celé město vznikalo. Dokumentátor ústeckého muzea Luděk Marks uvedl, že právě keramika z toho období byla na tehdejší dobu velmi vyspělá.

Podle Cvrkové vývoj města přerušily husitské války. Tehdy bylo město zdevastováno, což se potvrdilo také archeologům, kteří na místě objevili novou výstavbu domů.

Pracovníci odkryli tři parcely. Archeologové už zpracovali na 170 beden předmětů a materiálů. Vše se bude ještě archivovat. Dalších osmdesát beden s předměty pracovníci muzea zpracují do konce letošního roku.

Náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (ODS) sdělil, že po dokončení archeologického průzkumu přijdou na řadu zemní práce, které s ohledem na blížící se zimu mohou probíhat i několik měsíců. Vedení města podle Řeřichy již oslovilo několik zájemců o koupi pozemku. „Uvažujeme o jeho prodeji.
Zájemci ale budou muset počkat na vyhlášení samotného prodeje,“ dodal Řeřicha.

Předměty, které archeologové na pozemku vedle Paláce Zdar objevili, naleznou v budoucnu své místo v ústeckém muzeu.

Budova však v současné době prochází rekonstrukcí. Město Ústí nad Labem na ni získalo dotaci z Evropské unie ve výši 337 milionů korun. Budova bude zřejmě dokončena v roce 2011.