Nedokáže prý za městské peníze poskytnout místním lidem takový servis, který by oni sami jinak zvládli bez velkých obtíží.

Jinými slovy nemá peníze, aby je osázela podle představ občanů. „Město poseká trávu maximálně třikrát v roce, keře prostříhá jednou ročně,“ vysvětlila neštěmická starostka Liana Wagnerová. „Navíc má každý z nájemníků jiné představy o tom, jak by mělo prostranství před domem vypadat. Někde chtějí více zeleně, jinde zase keře a stromy vadí,“ řekla.

Podobný prodej funguje už delší dobu i v ostatních obvodech v Ústí nad Labem. Neštěmická radnice se rozhodla respektovat jimi nastavenou cenu 70 Kč za metr čtvereční. Pokud společenství vlastníků zájem neprojeví, nebude se radnice bránit prodeji pozemků dalším zájemcům.

Obvod chce tedy tímto opatřením zabít dvě mouchy jednou ranou. Jednak se zbaví finančně zatěžující povinnosti a zároveň dá obyvatelům možnost vytvořit si v okolí svého domu přesně to, co chtějí.

Radnice ovšem také opakovaně dostává nabídky na odkup od lidí nebo firem, které v domě nebydlí. Mohlo by se tak snadno stát, že si soukromník na pozemku postaví třeba parkoviště a bude pronajímat parkovací místa.

Obvod zatím podobné žádosti kvůli nesystémovosti odmítal. „Rozhodně chceme pozemek nejprve nabídnout společenství vlastníků. Bude jim přednostně vyhověno. Naším zájmem je, aby lidé byli spokojeni s okolím místa, kde žijí,“ dodala Wagnerová.

Společenství vlastníků nemusejí čekat na nabídku radnice a mohou se hlásit o nákup pozemků prakticky okamžitě.

K podobnému opatření se chystá i Severní Terasa. „Uvažujeme o tom. Lidé to chtějí mít hezké a my na to nemáme peníze. Případně umožnit vybudování parkoviště,“ potvrdil místní starosta Leo Dittrich s tím, že prozatím zachovají stejné ceny, jako radnice v Neštěmicích.