Pokud situaci nezmění, nebude Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) souhlasit s uvedením podniku do trvalého provozu. Na zápach z lihovaru si pravidelně stěžují lidé z Trmic i okolních obcí. Sepsali dokonce petici, pod kterou se podepsalo zhruba devět set občanů.

Pracovníci ústecké pobočky České inspekce životního prostředí provedli v lihovaru několik kontrol. Hlavním problémem nové technologie je nyní nefunkční proces kvašení. Dochází k přetěžování sušáren. Navíc kondenzátor, instalovaný za účelem omezení zápachu, nemá dostatečnou kapacitu. „Důsledkem toho je výskyt zápachu,“ uvedla ředitelka ústecké pobočky ČIŽP Jana Moravcová.

Mluvčí lihovaru Milan Křivohlavý sdělil, že mají od dodavatele přislíbeno, že do tří měsíců problém v technologii vyřeší. Lihovaru podle něj přináší současná nestandardní výroba finanční problémy.

Ústecká Česká inspekce životního prostředí provoz v podniku zatím nezastaví. Křivohlavý podotkl, že zažádají o prodloužení zkušebního provozu. Ten má lihovar nyní povolen do 15. ledna příštího roku. Ředitelka ČIŽP Eva Tylová sdělila, že pokud se situace nezlepší, trvalý provoz lihovaru nepovolí. „To, že za to někdo zaplatil velké množství peněž, není náš problém,“ dodala Moravcová.

Provoz znepříjemňuje obyvatelům Trmic a okolí život. Podle Evy Rychlíkové z ČIŽP způsobuje zápach lidem stres, podobně jako nadměrný hluk. Autorka petice Danuše Novotná minulý týden řekla, že nemůžou ani vyvětrat. Některé matky si podle ní dokonce už stěžují i na zhoršené dýchání svých dětí.

ČIŽP nechce kvůli zápachu kontrolovat pouze trmický lihovar. V nejbližších dnech si podle Tylové posvítí také na další podniky. V první fázi se zaměří hlavně na ústeckou Setuzu, která také obtěžuje obyvatele zápachem. Podle Moravcové podnik neporušuje současnou legislativu a navíc je v trvalém provozu. „V těchto případech máme omezené možnosti, jak jim něco nařizovat. Takže na Setuzu působíme takovým neoficiálním tlakem,“ dodala Moravcová.

Trmický lihovar přestal pracovat na konci května, kdy mu nebyla prodloužena lhůta pro zkušební provoz, protože obtěžoval okolí nepříjemným zápachem. Nepomohla ani instalace dezodorizačních jednotek. V létě firma investovala do odstranění zápachu zhruba 50 milionů korun, poté jí úřady povolily další zkušební provoz. Už od srpna ale začal Městský úřad Trmice zaznamenávat další stížnosti obyvatel.

Radnice zřídila takzvanou horkou linku, na kterou občané volají pokaždé, když cítí zápach z lihovaru. Stížnosti se poté odesílají na ČIŽP i vedení trmického podniku.

„Ze začátku jsme to brali jako monitoring, ale teď lihovar zapáchá a počet stížností se v poslední době zvýšil,“ sdělila ředitelka ústecké pobočky ČIŽP Jana Moravcová. Vliv na to může mít podle ní i podzimní inverzní počasí.