"Jde o protestní akci proti aktuálním plánům na prolomení územních limitů těžby uhlí v Severních Čechách," informovala Lenka Boráková, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

Čtyři dobrovolníci Greenpeace se postavili do cesty obřímu rypadlu. Dalších třicet aktivistů z osmi zemí Evropy rozvinulo na svahu vedle rypadla velký transparent s nápisem STOP. Podle Jana Rovenského z Greenpeace je tato radikální akce adekvátní k tomu, co se děje v těchto dnech při jednání o novele Horního zákona. "Považujeme za nutné velmi důrazně upozornit na současný pokus Mostecké uhelné torpédovat vládní novelu Horního zákona," řekl na místě Rovenský.

Celá akce zatím probíhá v klidu bez emocí. Závodní lomu Pavel Kounovský Deníku řekl, že nechtějí nikoho vyhánět a že počkají, až aktivisté odejdou. Nicméně Kounovský upozornil všechny, že byly porušeny předpisy, zejména že se vstoupilo do zakázaného důlního pásma. Jan Rovenský trvá na razanci protestů. V ČR Greenpeace provádí takovéto "tvrdé" akce zcela výjimečně. Nyní prý počítá s právními důsledky svého jednání.

Na místo už přijela ochranka a začala legitimovat některé novináře, kteří zůstali na místě a sledují počínání ekologů. Jeden z aktivistů volá na ostatní žurnallisty, aby raději šli pryč.

Rypadlo, které bylo zastaveno, netěží uhlí. Není tak ohrožena dodávka paliva. Velkostroj těží skrývku.

Situaci přímo na místěsledujeme.Deník k této události vydá videoreportáž.