Nová dopravní značka se osadí na dalších čtyřech místech na Ústecku. V zimním období do nich nebudou moci vjet řidiči bez zimní výbavy. Když novou značku nebudou respektovat, hrozí jim bloková pokuta až do dvou tisíc korun a navíc i ztráta jednoho bodu.

Zejména úsek dálnice D8 nad tunelem Panenská se v zimě může proměnit pro řidiče doslova v past. Policisté také varují, že nárazový vítr, mlha a nízké teploty mohou být pro vozidla v okolí tunelů a mostů na trase k německé hranici vážným problémem.

Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy řekl, že se nyní vytipovávají úseky D8, kam by se měla značka na dálnici umístit. Rozhodnuto zatím není. Podle vedoucího střediska Správy a údržby dálnic v Řehlovicích Petra Zajíce je značka potřeba, protože všechny automobily musí jet ke státní hranici třináct kilometrů ve stoupání.

Na vážné problémy v zimním období nad tunelem Panenská upozornil také vedoucí severočeské dopravní policie Jiří Ušák. Podle něj jsou tam v zimě podmínky srovnatelné s Norskem či Alpami.

„Podle toho by měli být řidiči i opatrní. Most za tunelem může být promrzlý, protože komínové proudění ho může výrazně ochlazovat,“ uvedl před časem Ušák.

Značka povinné zimní výbavy bude znamenat, že od Knínic dále nemusí ve zhoršených podmínkách policisté řidiče bez zimní výbavy pustit na dálnici D8. Pokud napadne hodně sněhu a budou se tvořit závěje, musí dálniční policie pouštět auta po blocích tak, aby silničáři mohli komunikaci od sněhu vyčistit.

„Pouštět dopravu po blocích bude ale problém, když uvážíme, že v průměru za dvacet čtyři hodin projede po dálnici zhruba 14 500 vozidel,“ uvedl vedoucí řehlovické dálniční policie František Rainer.

Promrzání vozovky při teplotách kolem deseti stupňů pod bodem mrazu na knínickém mostě, na vozovce mezi oběma tunely a za tunelem Panenská může být i nebezpečným zdrojem nehod.

„Měli jsme výhodu, že obě zimy byly mírné, takže tyto problémy se ještě neprojevily, ale zimní pneumatiky i bez toho jsou tam nutností,“ varuje Rainer.

Zároveň upozorňuje, že řidiči musí věnovat zvýšenou pozornost proměnnému dopravnímu značení a informačním tabulím, neboť mohou přinést aktuální informaci o stavu provozu a sjízdnosti na dálnici za tunely.

Nová značka „Zimní výbava“ se v nejbližších dnech osadí i na další čtyři úseky na Ústecku. Bez zimní výbavy nebudou moci řidiči vyjet mezi Telnicí a Nakléřovem, od Petrovic ke státní hranici s Německem, v Knínicích a z Telnice k točně U Zeleného stromu. Deníku to potvrdil ve středu technický náměstek Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Jaroslav Tačner. Zároveň dodal, že značku „Zimní výbava“ na zmíněné úseky osadí asi příští týden.

Starosta Telnice Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) sdělil, že proti umístění značky v Nakléřově nemá absolutně nic. „Když je hodně sněhu, tak tam jsou obrovské problémy. Několikrát za zimu je tento úsek uzavřený,“ podotkl Doubrava.

Nová značka přikazuje řidičům použít zimní pneumatiky, které mohou být nahrazeny sněhovými řetězy.

Osobní auta do hmotnosti 3,5 tuny musí mít hloubku vzorku nejméně čtyři milimetry na všech čtyřech kolech. Vozidla nad 3,5 tuny mají předepsaný dezén šest milimetrů na hnané nápravě. Platná je od listopadu do dubna.

Pokud tuto značku řidiči nebudou respektovat, hrozí jim podle šéfa ústecké dopravní policie Karola Kočárka bloková pokuta až do výše dvou tisíc korun, ve správním řízení pak až dva a půl tisíce korun a navíc také ztráta jednoho bodu.

FRANTIŠEK ROČEK, RADEK NOHL