8.30 V ulicích Litvínova a Janova panuje zatím klid. Všude je plno policistů, své stanoviště mají nyní u litvínovského dopravního podniku. Kolona policejních vozidel se před chvílí vydala směrem na Most.

8.36 Policisté zastavili u kruhového objezdu v Záluží u Unipetrolu. Budou kontrolovat automobily, které budou přijíždět do Litvínova. Stejně jako v neděli litvínovští strážníci se budou zajímat, zda nejsou uvnitř převáženy zbraně, které by mohly být použity během dne při ohlášených protestech. Přehled pondělních demonstrací a doporučení pro obyvatele najdete zde.

8.50 Klid panuje i v Chanově v Mostě, kde Dělnická strana ohlásila rovněž demonstraci pro případ, že by policie zamezila protestujícím vstoupit do Litvínova. Před panelovými domy si hraje jedno děcko. Redaktorů Deníku se ptá, zda přijedou "skinheadi".

9.05 Na chanovské sídliště přijela červená dodávka mostecké městské policie. Strážní do megafonu několikrát oznámil, že mostecký magistrát upozorňuje, že do Chanova byla od 11 do 20 hodin svolána demonstrace proti pozitivní diskriminaci. Přesně řekl: "Doporučujeme: nenechávejte běhat malé děti venku bez dozoru. V případě konání demonstrace nevyvolávejte konflikty!" Strážník potvrdil, že Městská policie v Mostě má pohotovost a chce zajistit zdraví a bezpečnost a majetek občanů. Podobná upozornění byla oznámena u bloku sto a na sídlišti Liščí Vrch, kde žije početná romská komunita. Jeden z místních Romů Deníku řekl, že velká skupina chanovských Romů odjela brzy ráno do Janova podpořit tamní romskou demonstraci a že zřejmě odjedou další.

9.16 Velký policejní tábor rozložili muži zákona u bývalé Delvity v Litvínově. Jsou tam desítky aut, těžká technika - dva obrněné transportéry, dvě vodní děla.

9.27 Před casinem v Janově je shromážděno asi 150 Romů. "Čekáme na další příznivce," řekl Radek Grundza, romský aktivista z Obrnic a jeden z organizátorů ohlášeného shromáždění. Romové věří, že akce proběhne v klidu a že policie radikály do Janova nepustí. Podle optimistického scénáře, pokud bude klid, ve 14 hodin část Romů přejede do Chanova, kde budou chránit toto mostecké sídliště před možnými útoky neonacistů. Takto to řekl Radek Grundza.

9.30 Redaktoři Deníku nevidí u žádného Roma viditelně nošené zbraně.

9.51 Asi třicet policistů kontroluje dopravu také na silnici z Komořan do Horního Jiřetína. Desítka policistů se dvěma auty zpomaluje jízdu řidičů z Chomutova do Mostu na koridoru. Automobily směřuje do jednoho jízdního pruhu. I tady se očekává příjezd demonstrantů do Litvínova.

9.55 Venkovní teploměr ukazuje šest a půl stupně Celsia. Náměstí Míru v Litvínově je prázdné. Občas přejde chodec. Obchodníci nedbali výzvy starosty města, nikdo si nijak zvlášť nezabezpečil výlohu. Cukrárna vedle radnice bude normálně otevírat. Z městského úřadu vlaje státní vlajka na počest dnešního svátku.

10.08 Sto padesát až dvě stě policistů z pořádkové jednotky čeká před mosteckým nádražím. Má tam přijet vlak s účastníky demonstrace.

10.57 Mostecký deník začal vyřazovat nevhodné příspěvky v diskuzi, které měly rasistický charakter. Zablokoval rovněž IP adresy počítačů, z nichž texty přišly.

11.09 Na náměstí Míru a jeho kraji postává pár desítek lidí po skupinkách. V každé z nich je šest osm lidí, střední generace, důchodci. Kolem radnice prochází policejní antikonfliktní tým.

11.38 Předpokládaný termín zahájení demonstrace na náměstí v Litvínově e ve 13 hodin. Vedení Dělnické strany se demonstrace, kterou svolalo, zúčastní, už je na cestě. Na náměstí jsou už desítky radikálů v černém oblečení, někteří z nich jsou maskovaní. Přihlíží možná stovky obyvatel. Jinak se nic neděje.

12.02 Na náměstí přijela auta s předsednictvem Dělnické strany. Předseda Tomáš Vandas jde v doprovodu asi osmi dalších lidí do čela náměstí, kde má už několik desítek příznivců. Někteří z nich jsou stále maskovaní.

12.11 Náměstím pochodují pravicoví extremisté, většinou mladí, někteří maskováni, někteří drží v ruce lahve od piva, pokřikují Nic než národ, nic než národ! Jsou mezi nimi i dívky. Centrum Litvínova se naplňuje. Po obvodu náměstí postávají důchodci, střední generace, mladí lidé. Na kraji náměstí je policejní dodávka, pořádková policie, je tu i antikonfliktní tým policie. Hrubý odhad Deníku: na celém náměstí jsou teď tři stovky lidí.

12.14 Jedna dívka ve skupince radikálů drží v náručí miminko.

12.22 Na kraji náměstí už stojí první skupina policejních těžkooděnců. Tam, kde se bude konat demonstrace, stojí asi dvacítka policejních aut se zásahovou jednotkou. Na náměstí přicházejí další desítky pravicových radikálů a jejich příznivců z řad veřejnosti. Ve 14 hodin policie novinářům ukáže zbraně zadržené pravicovým radikálům při kontrolách na vjezdech do města.

12.40 Nad náměstím se vznáší policejní helikoptéra. V centru města je už asi sedm stovek lidí - radikálů i veřejnosti. Přichází asi ještě sto radikálů s černými vlajkami. Náměstí je ze všech stran sledováno policií. Těžkooděnci vyčkávají před čínskými specialitami. Zhruba za čtvrt hodiny začnou projevy. Maskovaní radikálové si chodí do cukrárny pro jídlo a pití.

12.43 Od tramvaje přichází tvrdé jádro pravicových radikálů sledované policejní kolonou. V čele nese transparent s nápisem. Nesou také černé vlajky, mají štíty, radí se, co dál. Je jich sto až sto padesát. Křičí Čechy Čechům!

12.46 Zaplněna je polovina náměstí. Radikálové převažují, polovina z nich si zakrývá obličeje.

13.09 Dá se to jen těžko spočítat, ale odhadem je nyní na náměstí tisíc a ž patnáct set lidí. Do megafonu jeden z pořadatelů oznámil, že zahájení mítinku se asi o patnáct minut odkládá, protože se očekává příchod dalších tří set demonstrantů. Ve Studentské ulici, kde by měl začít pochod na Janov v rámci druhé ohlášené demonstrace, nikdo není. Ta zřejmě proběhne až po skončení té první.

13.11 Svědek z Mostu Deníku potvrdil, že policie nekompromisně kontrolovala radikály i v tramvajích. Proto má akce nejspíš zpoždění. Malá perlička: Dělnická strana prodává na demonstraci košile a trička.

13.32 Právě začaly první proslovy Dělnické strany na náměstí Míru. Hovoří předseda Tomáš Vandas. Lidé tleskají a pískají.

13.34 Vandas připomněl pád komunistického režimu, kritizuje převlékání kabátů po Sametové revoluci. Doslova řekl: "Tento režim je mnohem horší než ten komunistický." Tleskají mu i radikálové ze Slovenska, důchodci, mladá generace, rodiny s dětmi. Zatím je klid, náměstí je průchozí, osmdesát těžkooděnců stojí na opačné straně než je radnice.

14.04 Nic než národ! Křičí radikálové po projevu Jiřího Štěpánka z Dělnické strany. Při projevech policie jen přihlíží, na náměstí panuje relativní klid. V projevech kromě kritiky politiky byli ostře kritizováni cizinci. Štěpánek doslava prohlásil: "Cizinci nám berou práci, přitom máme dost kvalifikovaných lidí." Zmíněny byly i cikánské gangy terorizující Janov. Mezi lidmi prochází člen církve adventistů, který rozdává letáčky. Na dotaz Deníku jak by řešil situaci v Janově odpověděl, že láska je nadějí pro Janov.

14.24 Policisté ukázali novinářům zbraně, které zadrželi před dnešními demonstracemi. U radikálů objevili teleskopické obušky, nože, boxery, pepřové spreje, dřevěné tyče a násady a dokonce pistoli. Romům zabavili sekery, obušky, násady, vidle či mačetu.

14.27 Na náměstí pokračují projevy nacionalistů, situace se zásadně nemění.

14.49 Radikálové, autonomní nacionalisté, příznivci Dělnické strany v počtu asi osmi set lidí se vydali na pochod Studentskou ulicí směr Janov. Řvou Češi, pojďte s náma! V čele je nesen velký transparent s nápisem Národní, Aktivní, Radikální a s odkazem na webové stránky nacionalistů. Lidé vybíhají z okolních domů ven a rychle si přeparkovávají auta.

14.54 Asi osm stovek pravicových radikálů, nacionalistů a jejich příznivců se právě dostalo do ulice Kirsche a Fügnera, dodržují zákon o shromažďování, jdou předem ohlášenou trasou. Policie jim zahradila cestu do ostatních ulic.

14.56 Po krajích, po chodníků dav doprovází i běžní občané. Průvod doprovází policie.

14.57 Došlo k chvilkovému zmatku, kolem redaktora Deníku proletěla dýmovnice, někdo ji zvedl a hodil směrem do davu. Těžkooděnci vybíhají, ale opět se po chvilce vracejí do dodávek.

14.58 Dav je u kruhového objezdu u bývalého klubu Pijonýr, policejní auta spouštějí sirény.

14.59 Kruhový objezd a odbočku na Klíny střeží těžkooděnci. Někteří novináři si nasazují přilby, stejně tak činí i demonstranti. Radikálové pokračují v pochodu za neustálého pokřiku Češi, pojďte s náma!

15.07 Dav je v Chudeříně, na křižovatce Podkrušnohorská, Skalní a Svatopluka Čecha, průvod za neustálého hlasitého volání hesel se blíží k bývalé Delvitě. Tam má policie štáb.

15.09 Teď se bude lámat chleba: Policie odjíždí od Delvity směr Janov, teď se bude rozhodovat, zda pustí demonstranty na problémové sídliště. Minule jim tu cestu zahradila. Tehdy ale nebyla demonstrace povolená. Před křičícím davem jedou policejní dodávky, jsou i uprostřed proudu a na konci.

15.10 Důchodkyně sledující od plotu vedle silnice pochod tleská.

15.13 Parkoviště u Delvity je téměř prázdné. Ráno tam stály transportéry, vodní děla, další desítky aut. Kde jsou teď? Odjely do Janova? Dav demonstrantů čítá tisíc až patnáct set lidí. Ulice je úplně plná, od levého chodníku k pravému, po délce čtyř set metrů.

15.14 Radikály podporují i obyčejní lidé, v čele jde muž s kočárkem. Zatím prý nemá strach.

15.18 Několik radikálů vyběhlo z davu a začalo kopat a bušit pěstmi do Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance - občanská společnost. Přišel o kameru, má roztrhanou vestu. Policie se snažila zakročit co nejrychleji. Teď na něj letěl také kámen.

15.22 K Janovu zbývá maximálně půl kilometru, cesta je zatím volná. Dav je doprovázen a monitorován policií, jsou tu desítky novinářů, zní mezi nimi i němčina. Někteří lidé postávají před domy a dívají se, co se to děje.

15.28 Policie dává svým postojem jasně najevo, že průvod nechce do romského ghetta pustit. Těžkooděnce spouštějí hledí u svých přileb.

15.29 První vlna radikálů se zastavila u policejní hradby. Policisté neumožnili průchod zkratkou k janovskému casinu. Jsme u kruhového objezdu mezi Hamrem a Janovem. Podkrušnohorská ulice směrem k pekárně je volná, dav musí jít tudy.

15.31 Dochází ke střetu, jsou slyšet dělobuchy.

15.32 Radikálové, kteří byli vpředu, se zřejmě snaží dostat přes policejní kordon zkratkou do Janova. S čelem průvodu, kde je pořadatel, jedná antikonfliktní tým.

15.35 Situace je dramatická. Stále létají dělobuchy, policie používá obušky, hoří oheň. Policie na koních se vrhla do davu radikálů. Snaží se skupinu demonstrantů rozdělit. Okružní křižovatku ovládá policie. Kdo vyvolal půtku zatím nevíme. Desítky těžkooděnců v plné zbroji utíkají ke kruháči. Radikálové jsou zmatení, neví, jestli mají pokračovat po Podkrušnohorské či se vrátit.

15.36 Kolem kruhového objezdu panuje nepřehledná situace. Vládne chaos. Exploduje spousta dělobuchů.

15.46 Území kruháku je nyní skoro prázdné, demonstranti byli zřejmě zatlačeni do spodní části Janova pod Podkrušnohorskou ulicí, dav je rozštěpený, nyní zbytek, který se nepustil do potyček, čeká. Policie zahradila cestu.

15.51 V dolním Janově pod hlavní silnicí došlo k mnoha potyčkám. Policie zatkla první vandaly. Těžkooděnci rozštěpili bojující skupinu na několik malých, nyní pokračují boje.

15.54 Fotograf Deníku hlásí, že jakási výbušnina vážně zranila na ruce jednoho z demonstrantů. Měla mu utrhnout prsty na ruce.

15.56 U Calypsa je prázdno. Romové, kteří tu předtím demonstrovali, tu nejsou.

15.57 Těžkooděnci jdou ke Calypsu.

16.06 Radikálové zapálili při předchozích potyčkách auto městské policie. Podle dostupných informací nepronikli do Janova k Romům.

16.07 Kameraman Deníku se ukrýval před dělobuchem ve skupince deseti radikálů, měl na sobě označení Deníku. Skupina utíkala před policejními těžkooděnci, když byla zahnána do koutu, policie ji napadla. Nikdo na policisty v tu chvíli neútočil. "Těžkooděnci řvali táhni ty mrdko a bili nás obušky. Dostal jsem přes záda, zničili mi kameru," svěřuje se s otřesným zážitkem kameraman Václav Veverka.

16.12 Veškeré potyčky se nyní odehrávají ve spodní části Janova ve čtvrti rodinných domků.

16.16 Hořelo také na dětském pískovišti. Situace je stále nepřehledná, Janov je hlídán ze všech stran, síly radikálů jsou roztřištěné. Od rodinných domů je slyšet stále hluk dělobuchů. Z místa střetů vyjíždí sanitka.

16.19 U sběrny kovů pod Euroškolou je vodní clona zřejmě z policejní stříkačky, všude je plno kouře. Prosvítá mnoho záblesků. Na zemi se válejí hromady kamenů, místy je země seškvařená od světlic a dělobuchů.

16.22 Rozezněly se dělobuchy, přes hustý kouř štípající do očí nelze říci, co se v centru dění děje. Vodní dělo se snaží couvat.

16.23 Všichni utíkají pryč, radikálové to zřejmě pojali jako ústup policie.

16.23 Asi stovka těžkooděnců vytvořila želvu. Kdo teď uvízne, dostane se do bitevní vřavy. Někteří novináři mají plynové masky.

16.24 Těžkooděnci uzavřeli úzkou ulici z obou stran, pokusí se radikály uzamknout. Na místě je asi sto těžkooděnců.

16.25 Situace je skutečně dramatická, štěkají policejní psi. Redaktor Deníku vidí zraněného policistu, jak leží na zemi. Zdravotník mu dává první pomoc.

16.25 Těžkooděnci odvádějí jednoho radikála. "Lituju toho, kdo zůstal v policejním sevření," říká redaktor Martin Vokurka.

16.26 Kdo teď uteče, vyhraje. Stahují se sem policejní síly. Přijela záchranka k těžkooděnci.

16.27 Vodní dělo při couvání porazilo plot. Ozývá se další salva dělobuchů. Uprostřed kouře jsou vidět vlajky nacionalistů.

16.28 Policie začíná být nervózní, nekompromisní. Všude je štiplavý kouř.

16.29 V kouři jsou i nějací novináři v reflexních vestách.

16.29 Ulice je ozářená světlicemi. Největší dav radikálů se nachází asi tři sta metrů od současného stanoviště redaktora Deníku. Nelze říci, co přesně se tam děje. Neustávají záblesky světel. Přijíždí sanitka.

16.30 Část těžkooděnců nasedá do antonů.

16.34 Policie rozhenala demonstranty na několik skupin do krajových oblastí Janova. Radikálové házejí kameny, domácí lidé řvou na policisty, že jsou rasisté. Policie nemá v tuto chvíli podporu místní veřejnosti.Mnozílidésledujíbitvu z oken a policistům nadávají.

16.42 Podle dostupných informací je na samotném janovském panelovém sídlišti relativní klid. Vše důležité se nyní odehrává v ulicích pod Podkrušnohorskou ulicí a v lesících na jihu Janova.

16.48 Radikálové byli zřejmě vytlačeni ze spodní části Janova, vilové osady, směrem na Hamr. Kouřová clona přikryla Podkrušnohorskou ulici u autobusové zastávky a odbočky na hamerské koupaliště.

16.50 Potyčky jsou teď v Hamru pod lesem, ozývají se odtud dělbuchy. Desítky lidí, kteří šli s demonstranty, se po skupinkách vracejí k Litvínovu. Jsou roztroušení.

17.08 Policie rozehnala větší část demonstrantů na skupiny, nahání je po Hamru a po lesících v okolí.

17:40 Policie opět použila proti demonstrantům vodní dělo.

17.52 Radikálové se z větší části rozešli. V Hamru zůstává asi sto padasát lidí. Jsou mezi nimi demonstranti i místní. Místní si policejnímu psychologovi stěžují na situaci s nepřizpůsobivými obyvateli Janova a požadují její řešení.

18.50 Mezi Litvínovem a Janovem je docela klid. Policie bude lokalitu dál hlídat.

18.59 Oficiální zpráva policie: 14 zraněných z toho 7 policistů a 7 radikálů, patnáct lidí předvedeno na policii, z toho dvanáct pro podezření z trestného činu výtržnictví, tři pro podezření z přestupku proti veřejnému pořádku, neuposlechli výzvy veřejného činitele. „V současné době stále monitorujeme situaci v Janově, v Litvínově i Mostě. Někteří radikálové již odjeli, jiní ale stále zůstávají,“ řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Jeden zraněný extremista, který má mít těžce poraněnou ruku, musel být převezen na specializované pracoviště jedné z pražských nemocnic. Ostatní zranění skončili v mostecké nemocnici. „Rozsah jejich zranění zatím neznáme,“ doplnila Světláková

19.00 Deník v tuto chvíli končí s on-line reportáží.Online reportáž pro vás připravili Martin Vokurka, Jan Vraný, Václav Veverka, Karel Pech, Monika Procházková, Oldřich Hájek.


Věděli jste, že:

- dnešní demonstrace svolané v Litvínově radikální Dělnickou stranou a nacionalisty jsou reakcí na dlouhodobé problémy velké části obyvatel Janova s nepřizpůsobivými Romy, kteří se do levných bytů stěhují z různých koutů ČR a Slovenska a narušují výtržnostmi a vandalstvím občanské soužití. Na jednom z antiromských letáků se objevila i výzva, aby se Romové z Janova vystěhovali jinam.

- podle antifašistů a romských sdružení, která se snaží sociální vyloučení Romů zmírnit, stojí za organizováním demonstrací nebezpeční neonacisté, kteří složitou situaci na sídlišti neznají, nebydlí na něm a kteří se parazitováním na problému snaží získat další podporu části veřejnosti, kritické k Romům. Aktivisté, hájící slušné, starousedlé a pracující Romy, upozorňují, že mezi nepřizpůsobivými jsou i zástupci majority a přesto se útoky účelově zaměřují na Romy.

- Dělnická strana (DS) ve svém oficiálním stranickém programu, kterým se dlouhodobě uchází o voliče, Romy vůbec nezmiňuje a ani nenavrhuje žádné řešení takzvané romské otázky. DS ve svém programu pouze obecně deklaruje svůj negativní postoj k přistěhovalcům. DS tvrdí, že svou aktivitou v Litvínově chce vyburcovat instituce a policii k většímu zájmu úřadů o Janov. Podle Tomáše Vandase, předsedy DS, by Janovu pomohl například větší policejní dohled, aby se místní obyvatelé cítili v bezpečí, a nekompromisní postihování jakéhokoliv přestupku či porušení zákona ze strany nepřizpůsobivých obyvatel. Podle Vandase není nutné přijímat žádné zvláštní zákony ke zlepšení života obyvatel v podobných lokalitách. Je pro regulaci přistěhovalectví podle hygienického limitu, který by určil maximální počet lidí bydlících v jedné bytové jednotce.

- podobné sociální problémy řeší nejen další české města, kde žije romská komunita, ale i evropské metropole, například Paříž, kde před třemi lety vypukly násilné nepokoje na předměstích obývaných muslimskými přistěhovalci a kde dosud vládne napjatá atmosféra.

- rozpolcení jsou obyvatelé Janova z neromské populace i někteří starousedlí Romové, kteří chování romských přistěhovalců, nerespektujících pravidla soužití, odsuzují. Zatímco část obyvatel s akcemi radikálů tiše či nahlas souhlasí, část veřejnosti je považuje za rizikové a nic neřešící. Kritizují přitom radnici, že už dříve neudělala pro Janov více. Hledání řešení, přijatelného pro všechny, je a bude velmi komplikované.