Dopravce tak hodlá díky svým prodejním místům v celé republice prodat náklad čítající přibližně 70 tisíc výtisků knižního jízdního řádu s několika stovkami stránek. Například v Ústeckém kraji bude díky němu prezentováno několik novinek v regionáln i mezistátní dopravě.

Na páteřní trati 090 z Prahy do Děčína jde o výraznější rozšíření počtu rychlíků doplněním mezistátních vlaků a doplnění nočního vlaku do Prahy. Některé spoje se po několikaměsíční výluce vrátí na pražské hlavní nádraží. Šesti z nich mířících z Chebu se cestující budou moci svézt nejen na hlavní, ale i na nádraží Praha – Smíchov.

Konkrétní výčet změn bude prezentován na tiskové konferenci, která se uskuteční v polovině příštího týdne. Redakci Deníku se však už nyní podařilo získat a nehlédnout do nových definitivních podob jízdních řádů, které kolují na internetu a jsou označeny za finální podobu, která byla odeslána do tisku.

Nový jízdní řád obsahuje nově také přípoje na autobusové linky v Ústeckém kraji, které jsou vzhledem k časové prodlevě mezi příjezdem vlaku a odjezdem autobusu a naopak zajištěny. Oproti ostatním integrovaným dopravním systémům knižní jízdní řády zatím nedisponují označením IDS v Ústeckém kraji, které Krajský úřad prezentuje na svém webu.

„Změna vydavatele si vyžádala celou řadu novinek v přípravě i obsahu knižního Jízdního řádu 2009,“ upozornil Výkonný ředitel úseku náměstka pro marketing a komunikaci, Aleš Ondrůj. Jako příklad uvedl informace o tarifních nabídkách a výňatku smluvních přepravních podmínek Českých drah, které dosud byly přímo součástí každoročně „nejčtenější knihy roku“. „V naší distribuční síti budeme nabízet 70 tisíc výtisků jízdních řádů v barvách Českých drah doplněných o speciální brožuru obsahující komplexní přehled tarifů a slev, služeb a také výňatek smluvních přepravních podmínek“, doplnil Aleš Ondrůj.

Vedle celostátního jízdního řádu distribuovaného v síti prodejních míst ČD budou také v barvách národního železničního dopravce vydány tři oblastní jízdní řády pro Kralupsko, Nymbursko a Letohradsko a devět regionálních jízdních řádů pro Ústecký, Plzeňský, Liberecký, Jihočeský a Karlovarský kraj, Prahu a Střední Čechy, Pardubicko, Královéhradecko a Moravskoslezský jízdní řád, který zahrnuje Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský, Jihomoravský kraj a Vysočinu.

Trať 072:
- žádné výrazné úpravy,
- od cca 6.00 do cca 19.00 je provoz rychlíků veden v hodinovém intervalu.

Trať 073:
- žádné výrazné úpravy.

Trať 090:
- rozšíření počtu mezistátních vlaků
- rychlíky jedoucí na trase Cheb – Ústí nad Labem – Praha jedou v době od cca 6.00 do cca 18.00 ze stanice Praha, hlavní nádraží až do stanice Praha, Smíchov,
- nové pojmenování vlaků: Karlex, Canopus, Bílina, Salubica, Jan Jesenius, Johanes Brahms, Carl Maria von Weber, Metropol,
- noční spoj R788 zachován (více níže),
- zaveden nový noční vlak EN 477 z Berlína přes Ústí nad Labem (23:12 až 23:14) do Prahy Holešovic (0:18), Prahy, hlavního nádraží (0:30) a dále směr Budapešť.

Trať 130:
- žádné výrazné změny,
- rychlíky jedoucí na trase Cheb – Ústí nad Labem – Praha jedou v době od cca 6.00 do cca 18.00 ze stanice Praha, hlavní nádraží až do stanice Praha, Smíchov,

Trať 131:
- žádné výrazné změny.

Trať 132:
- na trati je objednán jeden pár vlaků na 4. července 2009 v trase Děčín – Telnice a zpět.

Organizace nočního přípojného vlaku R 788 (týká se jen Ústeckého kraje):

Ze stanice Praha, Masarykovo nádraží odjíždí R 788 (odjezd 23.22) směr:

> Kralupy nad Vltavou (příjezd 23:49)

bez přípojných vlaků

> Roudnici nad Labem (příjezd 0:12),

bez přípojných vlaků

> Bohušovice nad Ohří (příjezd 0:21),

bez přípojných vlaků

> Lovosice (příjezd 0:25)

přípoj na Os 6151, odjezd 0:38 směr Litoměřice město

> Ústí nad Labem, hlavní nádraží (příjezd 0:42)

přípoj na Sp 1688, odjezd 0:48 směr Most, Chomutov

> Děčín, hlavní nádraží (příjezd 1:01)

přípoj na SP 1773, odjezd 1:08 směr Česká Kamenice

Poznámka: V Ústí nad Labem je přípoj na noční linky MHD:

> 53 z Mírového náměstí
odjezd 0:53 směr Severní Terasa

> 56 z Mírového náměstí
odjezd 0:48 směr Všebořice
odjezd 0:52 směr Pod Vyhlídkou

> 101 z Mírového náměstí

odjezd 0:48 směr Klíše lázně

> 102 z Hlavního nádraží

odjezd 0:52 směr Střekov II

„České dráhy s uvedením nového jízdního řádu výrazně podpoří samoobslužný nákup jízdních dokladů, a to hlavně cestou internetu. V tomto duchu je také připravena obálky knižního Jízdního řádu 2009, která podporuje právě on-line nabídky,“ doplnil Aleš Ondrůj informaci k vizuální podobě publikace.

Po tiskové konferenci zveřejníme kompletní změny týkající se Ústeckého kraje.