Vlastníci společností od klientů vybírali i statisícové zálohy na instalaci plastových oken. Lidé však už nikdy neviděli ani peníze, ani okna. Ústečtí policisté majitele firem obvinili z trestného činu zpronevěry, za což jim hrozí až osm let vězení. Na vlastníky společností podalo trestní oznámení již zhruba padesát lidí. Jedním z nich byl také Radek Král ze Šluknova.

„Loni v květnu jsem zaplatil zálohu šedesát tisíc korun za plastová okna a do dnešního dne mi nevrátili ani korunu,“ podotkl Král. Další dva jeho kamarádi přišli dohromady o 180 tisíc korun. O peníze připravili majitelé okenářských firem také Štefana Vereše. Ten si však našel společnost, která od něj pohledávku odkoupila a vymáhá ji přímo od firmy Okna Expert.

Za vybíráním záloh prý stojí Jan Kubát a jeho přítelkyně Korina Přikrylová. Kriminalisté oba vyšetřují za zpronevěru a poškození několika desítek osob. „Škoda v těchto dnech již dosáhla výše 1,6 milionu korun,“ uvedl včera Milan Kotrc z ústecké okresní hospodářské kriminálky.

Korina Přikrylová nebyla ve čtvrtek k zastižení. Mobil měla nedostupný. Telefon doma zvedala pouze její matka. Ta tvrdila, že je její dcera nemocná a domů přijde až pozdě večer. Když však redaktor Deníku zavolal podruhé, vymluvila se na to, že je Přikrylová na školení.

Majitelka společnosti Okna Expert přitom před rokem na podzim tvrdila, že firma lidem peníze vrátí nejpozději do konce loňského roku. Podle Přikrylové nemohli zálohy lidem vrátit, jelikož se firma dostala do finančních problémů. Po roce však lidé na zálohy stále čekají marně.

Lidé, které firma poškodila, sdělili, že s nimi od té doby, co zaplatili zálohu, Přikrylová prakticky vůbec nekomunikuje. „Zpočátku se neustále na něco vymlouvala. Nejdříve tvrdila, že už je kamion s okny na cestě. Poté říkala, že už ho v Roudnici nad Labem vykládají. Pak mi bylo oznámeno, že to moje objednávka nebyla. Následně už nezvedala telefon vůbec,“ sdělil před časem Ústečan Josef Svoboda.

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) varuje, aby si lidé dávali především pozor na vyplácení záloh. „Rozhodně bych předem nedávala zálohu ve výši sto procent,“ sdělila mluvčí SOS Ivana Picková.

Připravili Radek NOHL & František ROČEK