Představitelé některých pojišťoven však odcházeli z prezentace s rozpaky.

Ústecká Masarykova nemocnice získala před několika týdny druhého robota, který má pomoci lékařům šetrněji operovat pacienty s různými druhy rakoviny. Evropská unie za něj zaplatí přes sedmdesát milionů korun. S prvními lékaři největšího zdravotnického zařízení v kraji pracují už od letošního léta.

Teprve ve čtvrtek si však představitelé ústecké nemocnice pozvali na prezentaci zdravotní pojišťovny, u kterých lobovali za úhrady pro příští rok.

Eduard Reichelt, ředitel Krajské zdravotní, pod kterou Masarykova nemocnice spadá, tvrdil, že jednání začala už v létě. „Možnost, že se nedohodneme, neexistuje. Buď se dohodneme pro nás výhodněji, nebo méně,“ sdělil Reichelt.

Pro letošní rok má však ústecká nemocnice dohodnuty jen úhradu padesáti operací rakoviny prostaty. Pojišťovna za jeden výkon zaplatí 136 tisíc korun. Ředitel ústecké krajské pobočky VZP Petr Veselský řekl, že jednání kvůli úhradám za výkony budou trvat několik týdnů.

Primáři Masarykovy nemocnice odhadují, že mohou v roce 2009 odoperovat 591 pacientů v centru robotické chirurgie. Náklady na jednu operaci se přitom pohybují kolem 150 tisíc korun. „Nejsme přesvědčeni o tom, že budou schopni provést takový rozsah výkonů, pokud nebudou vědět od začátku roku, že je provádět můžou a dostanou je zaplaceny,“ podotkl Veselský.

Primář urologie ústecké nemocnice Jan Schraml sdělil, že robot má mnoho předností oproti klasické laparoskopii. Například se s ním dostanou tam, kam se dříve nedostali. Karel Sláma z operačního týmu ORL zase podotkl, že díky robotovi mohou pacienti s menšími pooperačními bolestmi už za tři až čtyři dny odejít z nemocnice.