Naopak komunisté s ČSSD deklaraci o programových shodách nepodepíší. Do tvrdé opozice však KSČM nepřejde.

Krajský předseda ODS Jiří Šulc v pátek sdělil, že požadují čtyři místa radních. Sociální demokraté jim ale nabídli jen tři, dále předsedy tří výborů a čtyř komisí. Šéf krajské ČSSD Petr Benda tvrdí, že je návrh konečný. Připustil však menší korekce. Například to, že ODS získá místo náměstka hejtmana výměnou za předsedu výboru pro národnostní menšiny.

„Pro sociální demokracii je tento výbor přednější, než post řadového náměstka,“ sdělil Benda.

Oba předsedové odmítají, že smlouva, kterou chtějí podepsat zřejmě ve středu před konáním ustanovujícího zastupitelstva, bude koaliční. Benda řekl, že by měla obsahovat programové priority ČSSD, včetně neplacení poplatků v nemocnicích Krajské zdravotní, zavedení stipendií pro učně nebo podpory sportovních týmů.

Komunisté a sociální demokraté v pátek nejednali. KSČM schůzku zrušila. Krajská rada a nově zvolení zastupitelé totiž podle lídra kandidátky Oldřicha Bubeníčka nepodpořili nabídku ČSSD na podepsání takzvané deklarace o programových shodách. Benda uvedl, že chce přesto s komunisty ještě jednat.

Šulc a Benda v pátek řekli, že jejich zastupitelé nejspíše nezvednou ruku pro žádného kandidáta do výboru za politické hnutí Severočeši.cz, jelikož je toto uskupení napadlo v předvolební kampani a neomluvilo se. Výjimkou je pouze Mirko Bernas. Ten se krátce po volbách s hnutím rozešel. Sociální demokracie mu chce nabídnout i místo v radě.

Jednička kandidátky Severočechů.cz Hana Jeníčková v pátek rozeslala médiím vyjádření, ve kterém vyzývá k jednání o složení rady a vedení kraje. „Zdá se mi to úsměvné, když s tím přijdou pět dní před zastupitelstvem. Pokud se neomluví, budou v tvrdé opozici,“ zareagoval Benda.

Mostecký podnikatel Jiří Zelenka, zvolený za hnutí Severočeši.cz, nezasedne do zastupitelstva. Na funkci v pátek rezignoval. V zastupitelstvu ho s největší pravděpodobností nahradí starosta Oseka Jiří Hlinka.

Povolební jednání budou pokračovat v pondělí, kdy se naposledy sejdou vyjednávací týmy ČSSD a ODS.