Lihovar rozeslal dopis téměř všem obyvatelům Trmic zhruba před dvěma týdny. Podnik v něm mimo jiné podává svůj pohled na současnou situaci. Podle některých občanů ji však zlehčuje. „Někomu nevoní kočičky či pejskové a třeba i krmení pro ně. Ale to přeci neznamená, že se to vše zavře, zakáže, zlikviduje,“ uvedli zaměstnanci v dopise.

Starostka Trmic Jana Oubrechtová řekla, že některé obyvatele otevřený dopis pobouřil, jelikož se jim zdál nevhodný. „Vím, že pár lidí dokonce zasílalo e-mailem reakci vedení lihovaru,“ podotkla Oubrechtová. „Je to nehorázný nesmysl,“ zareagoval na otevřený dopis spoluautor petice Trmičan Petr Novotný. Mluvčí lihovaru Milan Křivohlavý to odmítl.

„Dokážu si představit, že dopis jednotlivce pobouřil. Stejně tak jako petice pobouřila naše zaměstnance,“ uvedl Křivohlavý. Otevřený dopis podle něj napsali proto, že chtěli, aby nebyli slyšet pouze lidé, kteří sepsali petici.

Podle Oubrechtové však stále přibývá stížností občanů na provoz lihovaru. „Tento týden jsme zaznamenali větší zápach ve středu a ve čtvrtek,“ podotkla Oubrechtová. „Čtrnáct dní po předání petice to šlo, ale teď je to katastrofa,“ dodal Novotný.

Trmická radnice zřídila takzvanou horkou linku, na kterou občané volají pokaždé, když cítí zápach z lihovaru. Stížnosti se poté odesílají právě na ČIŽP i vedení trmického podniku.

Křivohlavý už na začátku listopadu sdělil, že mají od dodavatele přislíbeno, že do tří měsíců problém v technologii vyřeší. Zároveň dodal, že zažádají o prodloužení zkušebního provozu. Ten má lihovar nyní povolen do 15. ledna příštího roku.

Ředitelka ČIŽP Eva Tylové na začátku listopadu uvedla, že si však neposvítí pouze na lihovar, ale i na další podniky. V první fázi se zaměří hlavně na ústeckou Setuzu, která také obtěžuje obyvatele zápachem. Inspekce se s vedením Setuzy ale ještě nesešla, zatím se totiž nedomluvili na termínu schůzky.


Otevřený dopis zaměstnanců trmickéholihovaru:
Dopis zaměstnanců lihovaru - 1. část


Dopis zaměstnanců lihovaru - 2. část