Zároveň ČSSD v Děčíně nechce v žádném případě spolupracovat s Mirko Bernasem, který se po volbách rozešel s politickým hnutím Severočeši.cz.

V pátek odpoledne krajští šéfové ODS a ČSSD novinářům sdělili, že jsou prakticky jen malý krůček od toho, aby společně podepsali smlouvu o povolební spolupráci. Podle lídra kandidátky ODS Jiřího Šulce se stačí jen domluvit na počtu míst v radě. Občanští demokraté požadují totiž křesla čtyři. Zatímco sociální demokracie jim nabízí pouze tři.

Okresní výkony výbor ČSSD v Děčíně však spolupracovat s občanskými demokraty nechce. „Odmítáme pouze dvoubarevnou koalici, ale i dohodu s ODS. Chceme respektovat výsledky voleb,“ sdělil lídr kandidátky sociální demokracie Jaroslav Foldyna.

Děčínští sociální demokraté zároveň přijali usnesení, ve kterém vyzívají nově zvolené krajské zastupitele, aby v žádném případě při hlasování nepodpořili jakoukoli dohodu a formu spolupráce s Mirko Bernasem. Šéf krajské ČSSD Petr Benda v úterý řekl, že jsou nezávislým kandidátům ochotni nabídnout místa v radě, komisích nebo výborech.

„Forma přeběhlictví je pro nás nepřijatelná a osoba Mirko Bernase také,“ podotkl Foldyna. Kromě něj budou proti jakékoli spolupráci nejspíše hlasovat také nově zvolení krajští zastupitelé za Děčínsko Petr Jakubec a Olga Hřebičková.

Okresní konference navíc vyslovila Foldynovi jednoznačnou podporu v kandidatuře na hejtmana. „Slýchával jsem, že nemám podporu, ale to se nyní nepotvrdilo,“ uvedl Foldyna.

Dlouhá diskuze se v Děčíně vedla kvůli problémovému litvínovskému sídlišti Janov. Okresní výkonný výbor ČSSD nakonec vyzval ministra Ivana Langera (ODS), aby tam zajistil pořádek a bezpečnost. „Současně s tím chceme, aby slušní lidé měli zajištěné právo, pořádek a bezpečnost proti nepřizpůsobivým občanům a nemusela to suplovat extrémní pravice,“ podotkl Foldyna.

V neděli se bude konat v Teplicích klub zastupitelů a krajský výkonný výbor ČSSD. Sociální demokracie by na něm měla vyhodnotit povolební jednání.