Čunkův nečekaný příjezd byl reakcí na pondělní protiromský pochod extrémních nacionalistů na Janov, který skončil krvavou bitvou s policejními těžkooděnci.

„O toto jednání jsem požádal já,“ řekl Čunek na tiskové konferenci. „Byl jsem informován, že se tu děje něco mimořádně závažného, že může dojít k pogromu a že tu mohou být zranění a mrtví,“ dodal.

Čunek chce ve spolupráci s radnicí prosadit ve vládě co nejrychlejší nasazení terénních pracovníků v Janově, kteří mají pomáhat zvládat vášně.

Naději vidí v dokončovaném takzvaném Integrovaném plánu rozvoje města, díky němuž může Litvínov dostat na vylepšení obytných zón až 150 milionů korun. Dotace na opravy domů a úpravy prostranství by poskytla EU. Zahájení realizace by podle optimistického scénáře mohlo začít do půl roku.

Podle Čunka se musí zároveň zavést další opatření na řešení situace nezaměstnaných a nepřizpůsobivých lidí. Mají se hledat náhradní prostory pro lidi, kteří se nebudou chtít integrovat.

„To řešení nemůže být jen pro Litvínov, musí být plošné,“ prohlásil Čunek s tím, že do té doby, než se opatření zavedou, bude ochrana osob před extrémisty zajištěna policií.

„Ta situace je velmi vážná a napjatá, proto jsem prostřednictvím pana Čunka vyzval k pomoci vládu,“ sdělil starosta Litvínova Milan Šťovíček. „Tu situaci řešíme velmi dlouho a komplexně, ale řešení nyní přesahuje naše možnosti. Věřím, že pan ministr svůj slib dodrží. Potřebujeme rychle dobré řešení,“ řekl Šťovíček.