Prozatím ale mají být ve vyhlášce upřesněny pouze adresy, na kterých se herny nacházejí. Ústí vyhlášku vydalo před rokem a hodnotí ji jinak jako velmi přínosnou.

Výherní hrací přístroje je totiž možné v Ústí nad Labem provozovat už jen v kasinech, hernách, pohostinstvích a dalších podobných zařízeních, kde už instalovány jsou. Takových míst je 118. Všechna vyjmenovává příloha nové vyhlášky. Nejvíce provozoven s automaty, 57, je v centrálním obvodě, následují Neštěmice s 32, pak Střekov s 18 a nejméně, 11, jich je na Severní Terase. Další by přibývat neměly. Návrh vyhlášky město konzultovalo s ministerstvem vnitra, aby se vyvarovalo pozastavení a zrušení Ústavním soudem.

Během roku 2008 se v pravidelných kontrolách městské policie neobjevily žádné významné nedostatky nebo problémy s hernami. „Majitelé těchto zařízení provedli technická opatření, například umístili v hernách kamerové systémy nebo se napojili na pult centrální ochrany, což podstatně eliminovalo možnou trestnou činnost,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek. Spoluprací s Policí ČR bylo díky technickému zabezpečení heren odhaleno několik přestupků i trestných činů.

Náměstek primátora Jan Řeřicha hodnotí přínos nové vyhlášky jako kladný. „Využili jsme například možnosti ochrany škol a školek, kdy od nich nesmí být herna blíže než 100 metrů. Samozřejmě, lepší by byla větší vzdálenost, musíme ale respektovat zákon,“ řekl Řeřicha. „Domnívám se také, že někteří provozovatelé přistoupili na dialog s městem a jejich pozice se zlepšila, platí to ovšem případ od případu.“

Pokud se ovšem zase situace okolo heren zhorší, město prý nebude váhat se zpřísněním podmínek nebo zákazem provozu automatů. To ovšem zatím nebylo nutné a počet heren se nezměnil. „Provozovatelé se vyhlášce snaží vyhovět. Myslím tedy, že jsme uspěli,“ dodal Řeřicha.

Také Policie ČR hodnotí letošní rok ohledně této problematiky kladněji. „Loni touto dobou jsme zaznamenali nárůst loupeží v hernách. Zintenzivnili jsme tedy jejich monitoring. Díky tomu zde letos nemáme hlášenou žádnou loupež,“ uvedla mluvčí ústeckých policistů Veronika Hyšplerová.