Městské a státní policii bylo nahlášeno jenom minimum případů. Strážníci zaznamenali ústně desítky podnětů, což je podle zástupce ředitele ústecké městské policie Jana Novotného jen vrchol ledovce, sotva desetina postižených.

S tím souhlasí i policejní psycholog Josef Kovářík. Nejen městské policii, ale i státní policii hlásí přestupky a drobné krádeže asi desetina lidí.

„I v policejních svodkách se objevují hlášení o napadení či ukradení mobilu skupinkou mládeže. Může jít o party, jejichž složení se může měnit podle toho, jak se právě sejdou, ale i o víceméně organizované skupiny, pokud jsou z jedné uzavřené lokality,“ uvedl Kovářík.

„Podle svědectví občanů jde o mládež od 12 či 13 let zhruba do 20 let. Jezdí i do centra města, protože je zde pro ně hodně míst k zábavě - pokud zábavou nazýváme herny a podobná zařízení. Jsou to skupinky mladých z Mojžíře, Neštěmic, Krásného Března a Předlic,“ dodal Novotný.

Městská policie zvýšila počet hlídek strážníků v centru i v dalších lokalitách. Podle Novotného primátor Jan Kubata, jako velitel městské policie, dal tento týden příkaz okamžitě problém řešit. „Některé akce bude sám řídit a v celé záležitosti chce být denně informován,“ uvedl Novotný.

Strážníci v boji proti dětským gangům vítají poznatky občanů, byť většinou jsou informace anonymní. Ale i ty mají svou hodnotu pro vytvoření celkového obrazu situace. Proto strážníci denně vybírají i schránky důvěry.

„Pokud policii nebo strážníkům lidé nahlásí sotva desetinu toho, co se skutečně stane, je to ze strachu. Bojí se, že by se mládež potom pomstila na jejich zaparkovaných autech nebo na dětech,“ zdůraznil Novotný.

Dodal, že městský kamerový systém již zlikvidoval šanci násilnických skupin po naprosté anonymitě. Ale bez spolupráce s občany s těmito gangy nelze účinně bojovat. „Lidé mají mobilní telefony. Bleskově zavolat na linku 156, nahlásit, co se stalo, to je otázka deseti vteřin,“ zdůraznil Novotný.

Skepse občanů, s nimiž jsme hovořili, je značná. Nikdo nechtěl být jmenován, když uváděl, že problém je neřešitelný, „protože se jedná o cikánské gangy, s nimi nikdo nehne,“ reagovali na situaci.

Když se setmí, Lenka Hegrová z Krásného Března pustí svého syna vyvenčit psa jenom před vchod panelového domu. Dále raději syn nesmí.

Dokonce někteří lidé hovořili o tom, že by na pomoc měli Ústečané zavolat aktivisty Dělnické strany. Jakékoliv násilné řešení mimo zákon, třeba pomocí aktivistů Dělnické strany, nic neřeší, jen živí agresivní chování ve společnosti, odmítá Novotný takové návrhy.

Neštěmická starostka Liana Wagnerová ví o problému s mladými skupinkami výtržníků, kteří se rekrutují většinou ze tří lokalit spravovaných její obvodní radnicí. „Děti se toulají po ulicích. Stížností přibývá. Například poslední měsíc roste počet upozornění na problémové hloučky na hřišti v Železné ulici, kde i demolují zařízení,“ uvedla Wagnerová.

Miroslav Brož z organizace Člověk v tísni vidí možnost snížení počtu dětí zapojených do různých gangů. Slouží k tomu projekty zaměřené na využití volného času dětí a mladých lidí ze socio - kulturně problematického prostředí. Ale je jich málo.

V Ústí takovou možnost mají prakticky jenom děti z romských rodin v oblasti Nového světa v Krásném Březně, v Matiční ulici. Zde provozuje Člověk v tísni nízkoprahový klub. Jenže ten pojme z blízkého okolí kolem 35 dětí. Takových klubů by bylo potřeba ve městě několik. Ale kdo je zřídí a zaplatí? Vše je podmíněno penězi.

Jak by měla policie postupovat proti mladistvým delikventům? Diskutujte!