Dokonce jsme je předem i upozornili, že v současné době dochází k mnoha podvodům, kdy se lidé vydávají za pracovníky energetické firmy a navštěvují zákazníky osobně, aby z nich vylákali důvěrné informace, případně je okradli. Proto je my kontaktujeme telefonicky. Tři lidé byli ochotni svá rodná čísla i čísla občanek a bankovních kont nadiktovat.
„To jsem ráda, platím malé zálohy a ještě dostanu přeplatek,“ radovala se jedna z žen. Poté, kdy jsme jí sdělili, že je to jen test důvěřivosti, se evidentně zarazila, možná i trochu zlobila. . „Vím, že rodné číslo je moje soukromá informace, ale vždyť ho po mně chce kde kdo,“ bránila se paní Marie. Dodala, že příště bude opatrnější.
Paní Hilda by nadiktovala nejen rodné číslo, ale dokonce i číslo svého účtu. „Představil jste se mi jako pracovník energetické firmy. Působíte seriózně, proč bych vám nedůvěřovala?“ divila se. O nebezpečí, jaké jí hrozí v případě, že neznámému nadiktuje rodné i číslo konta, neměla evidentně ani potuchy.
Neopatrnost se nevyplácí
Na Děčínsku sice zatím žádný důvěřivý důchodce policii neoznámil, že by z něj někdo mámil osobní data po telefonu, ale své o podvodních už ví důchodkyně z Jetřichovic. Přišli za ní dva muži, představili se jako pracovníci ČEZu a z bytu, kam je vpustila, jí ukradli osmdesát tisíc korun.
Třeba na Prostějovsku se podvodníci po telefonu ale činí. O své úspory přišla minulý týden tamní dvaaosmdesátiletá důchodkyně. „Ve čtvrtek mi volali z nějaké bankovní společnosti. Příjemný mužský hlas se mě vyptával, zda bych si u této firmy nechtěla uložit své úspory. Přestože mi nabízel vysoký úrok, odmítla jsem s tím, že našetřené peníze dám za dva měsíce vnučce, která se bude vdávat. Potom se mě ptal na další věci, už si moc přesně nepamatuji na co. Když jsem se druhý den, vrátila od lékaře, byl obývák vzhůru nohama a peníze nikde,“ popsala okradená žena, od které se podvodník po telefonu dozvěděl, že má v bytě své úspory a také to, kdy nebude doma.
Paní Hana z Děčína sice o nebezpečí ví, dokonce prý i vyhodila jednu ženu, jež jí přišla nabízet televizor, ale nám byla ochotná rodné číslo nadiktovat. „telefon působí tak, že se nám nic nemůže stát,“ omlouvala svou důvěřivost.
Jsou i poučení senioři
Naopak opatrní byli senioři Josef , Jaroslava , Vlastislav a Miloslava. Všichni nás stroze odbyli, že nám tuto informaci telefonem nedají. „Přeplatek si přijdu do firmy vyzvednou osobně,“ dokonce řekl Vlastimil.
Policisté varují před podvodníky, kteří se z lidí snaží telefonicky mámit osobní údaje. „Pokud někdo zavolá a chce osobní údaje, je nejjednodušší telefon položit nebo si informaci ověřit u firmy, za jejíhož pracovníka se telefonující vydává, nikdy ale neposkytovat citlivé údaje, tedy čísla kont nebo rodná čísla,“ poradil děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.
ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ, JAN TROJAN