Nevylučují však ani, že začala na společnosti v Ústeckém kraji dopadat světová finanční krize. Zvýšení míry nezaměstnanosti je do značné míry ovlivněno také hromadným propouštěním ve firmě Chemopharma. Z ní se minulý měsíc do evidence ústeckého úřadu práce přihlásilo 26 lidí.

Správce konkurzní podstaty společnosti Chemopharma Pavel Novický sdělil, že situace v podniku je velmi komplikovaná. „Pro výrobce farmaceutických výrobků nejsou v současné době žádné zakázky,“ podotkl Novický. Podle něj však nemá hromadné propouštění v podniku s finanční krizí nic společného.

Na Ústecku, stejně jako ve všech okresech v kraji, stoupla míra nezaměstnanosti. Bez práce je nyní 6 109 lidí, což je o 124 více než–li před měsícem. Míra nezaměstnanosti na Ústecku oproti říjnu vzrostla o 0, 22 procent.

Podle Jaroslava Lejčka z ústeckého úřadu práce je to zejména způsobeno tím, že skončily sezónní práce. „Nemůžeme ani vyloučit, že se zřejmě začíná projevovat dopad finanční krize,“ dodal Lejček. Zaměstnavatelé v celém Ústeckém kraji se však podle něj snaží v současné době udržet počty pracovníků.

Finanční krize už na některé společnosti dopadla. Zhruba desítka podniků v Ústeckém kraji podala u úřadů práce žádost o přechod na omezený režim produkce s výplatou 60 procent měsíční mzdy. Další firmy v regionu o tom uvažují.

Mnoho společností upouští od vícesměnného provozu a krizi řeší vlastními prostředky bez spolupráce s úřady práce. Některé podniky nařizují zaměstnancům dovolenou, propouští je ve zkušební době a neprodlužují smlouvy těm lidem, kteří je mají na dobu určitou.