Např. na e–mailovou adresu Ústeckého deníku jej poslal jeden ze čtenářů. Vyjadřuje nesouhlas a pokládá otázky, jež v něm plány města se školním stravováním vyvolávají. Město se ovšem brání tím, že ještě není nic rozhodnuto.

Materiál se jmenuje Zkvalitnění školního stravování na základních školách. Předkládá ho Odbor městských organizací a služeb magistrátu.

Zavedení nového systému je rozplánováno do tří etap. Pokud s novým systémem bude rada a zastupitelstvo souhlasit, tak se o obědy pro ústecké školáky postará soukromá společnost. Počet vyvařujících školních jídelen by se ovšem velmi zúžil na 3 až 5. Z ostatních se stanou pouze výdejny s dovozem jídel.

Skutečně konkrétní informace ohledně nového systému stravování na základních školách prý ale město nemůže ještě sdělit, protože je nezná. Třeba kolik za něj zaplatí, nebo jméno provozovatele i konkrétní fungování má být podle tiskového mluvčího magistrátu Milana Knotka jasné až po uzavření výběrového řízení ve veřejné soutěži.

Ačkoliv tedy město ještě nemá jasno, jak bude nový systém stravování přesně vypadat, a kolik bude stát, jeho vedení ví, co s sebou přinese. Například ústecký primátor Jan Kubata.

„Tento systém přinese zkvalitnění školního stravování, jeho racionalizaci, možnost volby s ohledem na zdravou výživu a doplňkovou volbu občerstvení,“ odpověděl Kubata. „Město využilo velmi pozitivních zkušeností měst a obcí, které tento systém již zavedly a provozují.“

O tom ale není přesvědčen pisatel e–mailu, zaslaného na elektronickou adresu Ústeckého deníku.

„Naši představitelé se byli již na tento způsob podívat, a je dokonce pro dětské strávníky dražší než současný model,“ píše. „I tak bylo rozhodnuto, že se změna musí uskutečnit.“

Z e–mailu dále vyplývá, že ředitelé škol o tom údajně nesmí nikde mluvit, mají strach, a na svolané schůzce jim bylo naznačováno, že by to pro ně mělo závažné důsledky.

Pisatel dál upozorňuje, že pokrmy jsou připravovány z instantních výrobků. Děti si kupují rohlík a colu, mají sice čipové karty, ale limit je rychle vyčerpán, a tak mnohdy jedí pouze první týden.

Zelenina, ovoce a vše ostatní není součástí oběda. „Pokrmy zeleninové, rybí, luštěninové, to vše, co chceme děti naučit jíst, zůstává stranou a je jasné, že provozující společnost závisí na zisku, a tak se musí podle toho chovat,“ píše.

Také odkazuje na podobné pokusy v Ústí nad Labem z let devadesátých, od nichž ale z finančních důvodů a dopadů na děti bylo upuštěno. „Asi jsme měli představitele osvícenější? Prosím, odpusťte, že se nepodepisuji, ale z informací, které píši, je asi jasné proč? Bojím se ,“ uzavřel svůj dopis pisatel e–mailu.

Mluvčí města Knotek se ovšem proti tomuto e–mailu ostře ohradil. „Rozesílání takových anonymních poplašných zpráv považuji za nevhodné,“ uzavřel.

Členem pracovní skupiny, která se novým stravovacím systémem zabývá, je i zastupitelka Květoslava Čelišová (KSČM). Ta ve školství zároveň roky pracovala. „Byli jsme s podobným systémem seznámeni v Berouně. Na první pohled to vypadalo dobře, otázka ovšem je, jak to bude dopravdy fungovat,“ řekla stím, že finanční dopady lze vyhodnotit až po uzavření veřejného řízení.

Už teď je ale jasné, že nový systém bude stát více než ten stávající. Například učitelé zaplatí v průměru dvakrát více za oběd než dnes. Také školáci budou asi muset připlatit Kolik, to ještě není jasné. Opět záleží na výsledcích z nabídek veřejné soutěže.