Účelem má být zefektivnění stravovacího provozu v síti základních škol, které zřizuje Statutární město Ústí nad Labem. Rada města proto již také schválila dokumentaci pro vyhlášení veřejné zakázky na modernizaci stávajícího stravovacího modelu.

Již nyní se ale objevují nesouhlasné hlasy ze strany odborné veřejnosti. Učitelé škol se však vesměs bojí mluvit.

Modernizace školního stravování se dotkne všech základních škol. „Maximálně ve třech z nich bude zřízena provozovna pro centrální přípravu jídla, takzvaná vývařovna,“ uvedl mluvčí města Milan Knotek s tím, že v ostatních školách by mohly školní jídelny fungovat pouze jako výdejny stravy.

Od projektu si město slibuje možnost výběru z více jídel bez předchozí objednávky a doplňkový prodej, který bude zahrnovat například bufet, salátový bar či prodej nápojů.

Důvodem pro změnu je podle náměstka primátora Jana Řeřichy (ODS) vývoj a změna stravovacích návyků v současné společnosti. „Dnes se i řada rodin specializuje na racionální, zdravou výživu. Rozhodli jsme se tedy našim dětem nabídnout možnost výběru,“ řekl.

Přípravy trvaly několik měsíců. Primátor Jan Kubata (ODS) jmenoval pracovní skupinu, která se tím zabývala. Řeřicha, jenž byl šéfem skupiny, řekl, že se inspirovali již prověřeným modelem.

Pracovní skupina tedy navštívila několik měst a provozovatelů moderního školního stravování. „Přiznám se, že po vstupu do této pracovní skupiny jsem byl trochu skeptický, když jsem slyšel modernizace a centralizace,“ pokračoval Řeřicha. „Svůj názor jsem změnil, když jsme navštívili základní školy v Berouně, kde tento systém funguje.“

Dalším velkým plusem, jež má být součástí nového modelu je, že školáci u sebe nebudou muset mít žádné peníze. Platby budou prováděny čipovou kartou, již budou rodiče nabíjet ať už z bankovního účtu, anebo hotovostní platbou. Dítě zaplatí za oběd přiložením čipu na snímací zařízení umístěné na konci výdejní linky.

Záměr města ovšem záleží na výsledcích výběrového řízení. Náměstek Řeřicha k tomu dodal, že podmínky veřejné soutěže jsou velmi přísné. „Chceme výběr ze tří jídel, chceme doplňkový prodej zdravých potravin a nápojů. Na jedné škole se nám líbil výběr ze šesti druhů salátů a dokonce připravené balíčky, jež si děti mohli vzít s sebou,“ dodal Řeřicha.

Městská rada si dál přeje, aby změna systému stravování byla zrealizována co nejrychleji. Modernizace je rozdělena do tří etap. K masivní přeměně celého stravování by mělo dojít v rozmezí jednoho roku. V první etapě by měl nový systém začít fungovat ve školách Mírová, Stříbrnická, Elišky Krásnohorské, Rabasova, SNP, Vojnovičova už od 1. září příštího roku. Další dvě etapy jsou stanoveny na 1. leden 2010 a 1. září téhož roku.

Město přitom ponese náklady, které si vyžádají stavební úpravy, protože budovy mu patří. Ostatní náklady bude muset zaplatit nový provozovatel.

Jak dále uvedl náměstek primátora Arno Fišera, stávající zaměstnanci se nebudou muset bát o zaměstnání. „Zaměstnanost se nesníží, možná naopak.“

Dnes je také jasné, že oběd pro učitele bude stát přibližně 30 korun. Cena se tedy zdvojnásobí. Objevila se již také kritika, která říká, že nový model školních jídelen spíš stravování školáků zhorší.