Na šedesát mladých radikálů a nespokojených obyvatel Litvínova prošlo v sobotu odpoledne janovskou ulicí Hamerská. Tam se přesunuli po klidném pietním aktu na kruhovém objezdu v Janově, kde zapálili svíčky v místě, na kterém došlo 17. listopadu ke střetům nacionalistů a jejich příznivců s policisty. Po výzvách policie, která protestujícímu davu zahradila cestu do ostatních ulic, radikálové Janov opustili. Většina z nich odjela zvláštním autobusem dopravního podniku. K násilným potyčkám nedošlo. Romové se v ulicích vůbec neobjevili. V pohotovosti bylo několik set policistů, psovodi i jízdní policie. Radikálové dosud tak daleko do Janova nepronikli.
Sobotní protest, opět zaměřený proti nepřizpůsobivým janovským Romům, začal po druhé hodině shromážděním v Zámeckém parku v centru Litvínova, ohlášeném místní obyvatelkou. Na shromáždění dorazilo do parku na sto padesát lidí, členové a příznivci Dělnické strany, mladí radikálové, nacionalisté v kuklách a desítky místních občanů. Mítink monitorovala policie, která měla hlavní tábor v nedalekém areálu dopravního podniku, kde byli připraveni těžkooděnci, vodní dělo a jízda.
Na lavičku v parku vyskočili dva mladíci v černých kuklách a rozložili vlajku s logem Dělnické strany. Hlavní slovo si vzal Petr Kotáb, místopředseda Dělnické strany. Ostře kritizoval nepřizpůsobivé „cikány“, vládní činitele i některá média. Odsoudil snahy ministra Ivana Langera zrušit Dělnickou strany. „Ani po zákazu naši činnost neukončíme. Objeví se nová dělnická strana, která bude mnohem větší a bude mnohem razantněji bojovat proti neřádu v této republice,“ prohlásil Kotáb. Za příčinu problémů v Janově označil „zkorumpovanou radnici“. Zároveň ocenil současné snahy radnice situaci v Janově řešit, nezapomněl však připomenout, že změny nastaly až po nátlaku Dělnické strany. Ve svém projevu zesměšňoval například ministryni Džamila Stehlíkovou, ombudsmana Otakara Motejla, romské aktivisty Jitku Kokyovou, jejího manžela a obrnického zastupitele Radka Grundzu. Na závěr popřál všem účastníkům shromáždění „hezké a hlavně bílé Vánoce“. Lidé se smáli i tleskali. Do megafonu hovořilo také několik místních obyvatel kritizující Romy.
Dav se poté chtěl po skupinkách vydat „na procházku“ do Janova, protože organizovaný pochod byl už předem zakázán. Zástupce litvínovské radnice účastníky mítinku upozornil, že pokud se v davu vydají na Janov, policie zasáhne. Dav lidí dal svými výkřiky najevo, že do Janova půjde pouze po skupinkách „na procházku“ a „za přáteli“, a to i přes varování radnice.
V několika skupinkách se protestující v klidu přesunuli po chodníku i po silnici ke kruhovému objezdu v Janově. Podle policejních zdrojů mělo být davu umožněno zapálit svíčky a v klidu se rozejít. Jako první zapálili na kruháku svíčky ti, kteří přijeli ze Zámeckého parku auty či autobusem .Poté dorazili ti, kteří šli pěšky a které doprovázela policie. V zapalování svíček jim nikdo nebránil.
Vstup do Janova policie nezablokovala těžkooděnci, tak jako tomu bylo 17. listopadu. Volné cesty využili někteří bojovní radikálové, kteří volali na ostatní, aby šli s nimi do Janova. Petr Kotáb novinářům řekl, že toto je už neorganizovaná akce a každý si tedy může jít kam chce. Asi šedesátičlenná skupina radikálů a místních občanů došla až před klub Calypso, kde jim předsunutý oddíl těžkooděnců zahradil cestu. „Pusťte nás domů,“ křičeli na policisty janovští obyvatelé. Policie uvolnila cestu do Janova a pochodující dav doprovázela po obou stranách Hamerské ulice.
Ke zlomové situaci došlo na odbočce do Gluckovy ulice. Nejbojovnější radikálové chtěli tudy pokračovat do centra Janova, zatímco umírněnější chtěli pokračovat Hamerskou ulicí po dolním okraji Janova. Těžkooděnci neprodyšně uzavřeli vstup do Gluckovy ulice. „Ve jménu zákona, pokračujte ulicí Hamerská,“ vyzval radikály jeden z velících policistů. Jeden maskovaný mladík výzvy neuposlechl, pronikl přes blokádu a byl ranou obuškem vyhnán zpět do davu. Dav začal policistům sprostě nadávat, že je nechtějí pustit do vnitřku Janova, kde bydlí Romové. Rozvášnění radikálové se nechali přesvědčit zbytkem klidnějšího davu a vrátili se zpět do ulice Hamerská, odkud pak šli k autobusové točně. Zde se celá skupina asi šedesáti lidí zastavila a byla z několika stran odříznuta od zbytku Janova policisty.
Nastala patová situace. Bojovné provokatéry, vyzývající dav k nepokojům, se snažil uklidnit policejní antikonfliktní tým. Někteří agresivní demonstranti slovně napadali policisty vulgárními výrazy. Policisté nezasahovali a nechávali dál skupinku postávat na ulici. Radikálům se nechtělo odjet zpět do Litvínova přijíždějícím autobusem číslo třináct, nastoupili do jen čtyři. Po delším čekání vyzvali policisté postávající dav, aby buď nastoupil do připraveného zvláštního autobusu, vracejícího se do Litvínova, a nebo aby opustili Janov po ulici Hamerská.
Radikálové byly názorově rozděleni. Někteří chtěli zůstat, někteří se chtěli v klidu vrátit do města. Deník byl svědkem tohoto rozhovoru radikálů: „Podívej, mám holé ruce,“ řekl jeden radikál druhému a dodal: „Už jsem udělali pro Janov dost. Nechci, aby to tu skončilo jako 17. listopadu. Ty jsi agresor, já ne. Vracím se zpátky.“ Po chvíli váháni radikálové nastoupili do připraveného autobusu a odjeli zpět do Litvínova. Policisté autobus doprovázeli a situaci v celém městě i nadále monitorují. Zbytek davu se v klidu rozešel. Mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková řekla, že při bezpečnostním opatření bylo nasazeno čtyři sta policistů.
Martin Vokurka, Lucie Prosková