„Je to spíše zoufalý počin. Situace na trhu je špatná. Mělo by se to řešit i na jiných místech, je to také problém školství,“ uvedl jednatel společnosti Fireclay Ladislav Hakala. Firma Fireclay je jednou ze společností, která se rozhodla si své studenty hned od prvního ročníku vychovat. Snaživí studenti mohou získat od firmy jakési prospěchové studium, navíc k nim dochází v průběhu studia na praxi, kde si znovu mohou něco přivydělat. A až opustí školu, nemusí se strachovat, že nenajdou zaměstnání, práci mají totiž jistou právě u společnosti, která je po celé studium podporovala. „Nyní už bývá problém sehnat třeba i špatného zedníka,“ dodal druhý jednatel Fireclay Zdeněk Kadlec.
To, že na Mostecku opravdu chyběj řemeslníci všeho druhu, potvrzuje i ředitel mosteckého úřadu práce Oldřich Malý. „Chybí nejen zedníci či tesaři, ale i svářeči, zámečníci nebo truhláři. Firmy nám teď sdělují, že budou v příštím roce propouštět, ale někde mají i přijímat nové pracovníky, což by mělo situaci na trhu zlepšit,“ sdělil Oldřich Malý z úřadu práce.
Školy tuto spolupráci vítají. Kvůli přetlaku středních škol mají dnes studenti problém najít si po skončení studia práci. Spolupráce s firmami dává jim i rodičům jistotu, že pokud se budou snažit, nemusí se strachovat o budoucí práci. „Osobně vítám zájem firmy, protože víme, že to pomůže. Pokud rodiče nebo dítě vidí, že škola má tuto spolupráci, je zájem hned větší,“ podotkla statutární zástupkyně ředitele Střední odborné školy Meziboří Dana Bártíková. S mezibořskou školou spolupracuje hned několik firem.
Podobně je na tom i velebudická střední škola, na jejíž půdě vzniklo před dvěma lety vzdělávací a tréninkové centrem Ústeckého kraje. I zde si firmy vybírají a podporují své budoucí zaměstnance. Školy nyní už firmy sami oslovují se zájmem o spolupráci.