Ta chce nechat zbořit 26 domů naproti Spolchemii a na jejich místě postavit nový hypermarket Interspar.

Demonstraci svolala Strana zelených. „Toto hromadné bourání představuje kompletní vymazání čtvrti „Nové město“ vystavěné v 19. století za hradbami města,“ sdělil jeden z organizátorů protestu Jiří Škoda (Strana zelených).

Žádost společnosti INT v současné době posuzují úředníci ústeckého stavebního úřadu. Primátor Jan Kubata (ODS) uvedl, že čtvrť je totálně zdevastovaná. „My podporujeme rozvoj centra, odstranění těchto staveb. Na druhou stranu jsme jasně řekli, že chceme vizualizaci tohoto záměru a do té doby nevydáme žádné jiné stanovisko,“ dodal Kubata.

Odpůrci demolice poukázali také na to, že krajské město už v minulosti proslulo bezcitnými zásahy do historické zástavby. „Proto je mi nyní líto, když se má opět něco v centru města bourat,“ řekla Irena Moudrá – Wünschová (Strana zelených).

S bouráním nesouhlasil ani jeden z přihlížejících, který se u ústeckého magistrátu zastavil. „Nelíbilo se mi to už za komunismu, Ústí ztratilo kvůli bourání část své duše,“ podotkl Ústečan Jan Čefelín.

Demonstraci podpořila také Filozofická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, výbor Ústecké muzejní a vlastivědné společnosti nebo občanské sdružení Zdravé Ústí.

„Investoři by k městu Ústí nad Labem a jeho občanům měli chovat respekt a úctu. Nežijeme již v éře socialismu, kdy plošné demolice ničily urbanismus a tvář našich měst,“ uvedla děkanka filozofické fakulty Michaela Hrubá.

Souhlasíte s bouráním historických budov, místo kterých by se měl postavit hypermarket? Diskutujte!