Na něm však ústečtí zastupitelé udělali obrat o stoosmdesát stupňů a plánovanou stavbu na okraji krajské metropole po měsíční nečinnosti konečně odmítli. I když s několika podmínkami.

Zastupitelé jednomyslně přijali usnesení, ve kterém odsuzují postup ČEZu a nesouhlasí s realizací projektu. Důvodem je zejména nedostatek informací.

Zastupitelé dali ČEZu tři podmínky – případná stavba musí mít zajištěn odběr tepla, musí vést ke snížení znečištění životního prostředí a respektovat urbanistická hlediska a prvky ochrany krajiny.

Pokud podmínky nesplní, nebude podle ústeckého zastupitele Pavla Dlouhého (SZSP), který usnesení společně s primátorem Janem Kubatou (ODS) navrhoval, další diskuse se energetickým gigantem možná. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž zareagoval tím, že toto stanovisko města firma vnímá. „Není to pro nás nic nového,“ podotkl Kříž.

Zástupci ČEZu včera potvrdili, že elektrárnu společnost stavět chce. Ředitel ČEZ pro obnovu elektráren Václav Matys sdělil, že se rozhodli pokračovat v přípravě stavby podle původního stavebního povolení. „Chceme elektrárnu o výkonu 250 MW,“ dodal Kříž.

Konkrétní projekt na elektrárnu bude mít představenstvo ČEZ na konci března příštího roku. „Poté požádáme mimo jiné i o integrované povolení,“ uvedl Matys.

Zástupci ČEZ tvrdí, že stavební povolení z roku 1996 na elektrárnu o výkonu 220 MW je platné, což jim prý potvrdil také nezávislý znalec. Kříž uvedl, že pokud však platné nebude, společnost zřejmě přijde s projektem jiným a větším. V takovém případě by měla elektrárna výkon 440 MW. To se však nelíbilo některým zastupitelům. Třeba Květoslava Čelišová (KSČM) sdělila, že to považuje za výhrůžku a aroganci z pozice moci peněz.

Na energetickou společnost ČEZ se na čtvrtečním zastupitelstvu snesla obří vlna kritiky. Pozadu nezůstal ani primátor Kubata, který se až do teď proti elektrárně nevymezoval. „Odsuzuji jednání společnosti ČEZ,“ řekl primátor Kubata a jedním dechem dodal: „Nechci dopustit, aby se zhoršilo životní prostředí v Ústí nad Labem.“

Kritikou nešetřili ani další zastupitelé. „My jsme se k vám chovali korektně. Vy jste však jen v médiích tvrdili, že komise k elektrárně je neobjektivní. Přeji vám krásné Vánoce plné rozsvícených svíček,“ vzkázal zástupcům společnosti ČEZ nový radní Arno Fišera (ČSSD). „Pozastavuji se na tím, proč zástupci ČEZ přijeli do Ústí, když nám nejsou schopni opět cokoliv říci,“ podotkl zastupitel Tomáš Jelínek (SZSP).

Kubata se na zastupitelstvu zástupců ČEZ dotazoval, jestli jsou již konečně připraveni odpovídat na odborné otázky, které budou klást komise k elektrárně. „Ano,“ odpověděl Jiří Kobosil, člen představenstva PPC Úžín, která je dceřinou společnosti ČEZ.

Chcete elektrárnu v Úžíně? Hlasujte!

Mrkněte na názor Martiny Seewaldové…