Veselá hra plná písniček, nápadů a známých postaviček už je zítra bohužel vyprodaná – a není divu. Zbývá však ještě pár vstupenek na její reprízy hned v pondělí od 10.00 hodin, v neděli 28. od 14.00 i v pondělí 29. prosince od 15.00 hodin.
Na otázky odpovídal Vladimír Čepek, dramaturg Činoherního studia.

Proč se vlastně Činoherní studio rozhodlo dělat pohádky na Vánoce?
Stejně jako stromeček a dárečky patří i pohádky neodmyslitelně k vánočnímu času a vánoční pohádky ČS jsou vlastně takovým malým dárečkem našim divákům – jak dětem, tak dospělým.

Podle čeho volíte jejich téma? Je stále kde brát náměty?
Myslím si, že náměty pohádek jsou nevyčerpatelné. Existuje ještě spousta pohádek, o kterých přemýšlíme a bavíme se o nich, takže pokud by se stalo, že se jednou vánoční pohádka v ČS neobjeví, určitě to nebude nedostatkem pohádek. Výběr je většinou kolektivní, kdo má nějaký nápad, tak ho sdělí a pak se o jednotlivých pohádkách diskutuje a zvažují se pro a proti. Definitivní volbu má pak samozřejmě na starosti dramaturgie.

Častěji se rozhlížíte po Večerníčcích, než po klasických pohádkách…

To má svoji logiku. Večerníčkové příběhy jsou krátké a vděčné. Děti je většinou znají a snadno při nich udrží pozornost. Navíc vtipné bývá i zpracování animovaných – především zvířátkovských postaviček – dospělými herci. Klasické české pohádky jsou skvělé, ale většinou mají delší jednolitý příběh, který by vyžadoval víc pozornosti a musel by se mu také věnovat větší čas (a prostředky) při přípravě.

Loni jste slibovali, že „vánoční pohádku“ zahrajete i na velikonoce či na Den dětí. Povedlo se to?
Zatím se to podařilo pouze u první vánoční pohádky v sezoně 2005/2006. Letos to bylo taky dáno tím, že na Den dětí měla čerstvě po premiéře Malá čarodějnice, tedy dostala přednost ona.

Mění se vždy koncem roku herci ČS na malé děti?
Určitě. Je krásné vidět dospělé lidi, herce Činoherního studia, hrát hada, zajíce, kocoura nebo želvu.

Vybavíte si nějaký pěkný zážitek z loňské pohádky? Prozraďte, jakou měla atmosféru?
Každá pohádka je něčím specifická a pěkná. A zážitků je velmi mnoho. Nejkrásnější na tom všem jsou ale ty spokojené a rozzářené dětské (a nejen dětské) obličeje.

Co můžete slíbit, že se bude letos na jevišti divadla při pohádce dít? Kolik herců pro ni „využijete“, čím bude tentokrát výjimečná?
Myslím, že opět můžeme slíbit dobrou zábavu a setkání s postavičkami, které děti stoprocentně znají.
A ještě můžeme prozradit, že se v ní představí téměř celý soubor Činoherního studia – a hlavních úloh se zhostí Jan Plouhar a Jiří Maryško.