Na závěr si jako jeden z pěti členů hlavní posádky raketoplánu vyzkouší na vlastní kůži simulovaný let do vesmíru.

Dominik Brém si účast v Belgii vybojoval v akci nazvané Expedice Mars 2008. Prvním krokem bylo zodpovědět 41 různých otázek na téma vesmír. Postupující vypracovali samostatné prezentace. „Pak jsme museli dokázat a přesvědčit vedoucí, že jsme ti praví,“ sdělil mladý Ústečan.

Brém byl nakonec vybrán do hlavní posádky jako letec architekt a geolog. Společnost mu dělají palubní inženýr a počítačový expert Alexandr Zaykov, palubní lékař a psycholog Jan Matzek, letec dokumentarista Jakub Rálek, letec biolog a palubní trenér Lucie Moravcová.

„Posádky jsme vybírali především na základě jejich smyslu pro kolektivní práci, ochotu podílet se společně s ostatními na splnění úkolů, nabídnout nebo přijmout pomoc,“ řekl Slávek Hrzal z Dětské tiskové agentury, která je hlavním organizátorem akce.

„Vesmír patří mezi mé koníčky. Těším se na různé aktivity, které na nás v Bruselu čekají,“ podotkl Brém před svým odletem do Belgie.

Akce ho zaujala proto, že má možnost podívat se do ciziny i na „Mars“ prakticky zadarmo.

Malí kosmonauti si hned první den svého výcviku otestovali své hranice. Organizátoři je v sobotu přivázali na obří několikakruhovou konstrukci. Ta je složená z kovových kruhů, které se otáčejí každý jiným tempem .

Kosmonauti se vrátí z Belgie 31. prosince. Patronem této akce se stal československý kosmonaut Vladimír Remek. Ten děti po Evropském vesmírném centru doprovází.