Lihovar požádal městský úřad v Trmicích o prodloužení zkušebního provozu od srpna na dobu pěti měsíců. „Podmínkou byla instalace kondenzátoru. Ten už mají a tvrdí, že by měl zápach pohltit. Nyní není důvod jim povolení neschválit,“ řekla starostka Trmic Jana Oubrechtová (SNK).
Kvůli prodloužení zkušebního provozu bude zítra probíhat řízení. Zúčastní se ho všechny dotčené instituce. Definitivní stanovisko však vydá až stavební odbor trmického městského úřadu.

Společnost PLP, která lihovar provozuje, tvrdí, že po znovuspuštění už provoz své okolí obtěžovat nebude. „Každý den odstávky způsobuje ztrátu a škody v hospodaření ve výši pět milionů korun. To je pro nás všechny alarmujícím důvodem, aby byl zkušební provoz opět zahájen co nejdříve,“ uvedl výrobně – technický ředitel PLP Jaroslav Brož.

Vedení společnosti tvrdí, že na rozjezd výroby biolihu do benzinových směsí prý už čekají dodavatelé krmného obilí. Podle nových vědeckých studií jsou však biopaliva ve slepé uličce a místo očekávaného pozitivního efektu se dostavila negativa. Kvůli biopalivům například výrazně zdražují potraviny a ekologický přínos je sporný. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) se proto nedávno vyslovil pro přehodnocení politiky státu v oblasti biopaliv. Je podle něj nutné prověřit, zda jsou biopaliva pro ekologii skutečným přínosem.
Výroba v lihovaru stojí od počátku června. Společnost do nových zařízení pro odstranění zápachu investovala na čtyřicet milionů korun.