Rozdíl mezi daty vydání jednotlivých povolení jsou dva týdny. Jedno je na samotnou stavbu, druhé na přívod a využití vody v parním cyklu.
Dotazem na podrobnosti o druhém stavebním povolení byl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž včera překvapen. „Proč bylo stavební povolení vydáno samostatně pro tuto část, odpovědět neumíme, protože jsme nebyli u tohoto procesu,“ reagoval Kříž s tím, že obě povolení jsou provázána. „Jde o procesní záležitost, která není s ničím v rozporu,“ dodal.
Deník zmínku o druhém povolení našel ve Výroční zprávě PPC Úžín za rok 2006. „Příprava byla završena v roce 1996 vydáním dvou stavebních povolení, a to na vlastní stavbu paroplynového zdroje a na vodohospodářskou část,“ uvádí dokument.
Existencí druhého stavebního povolení byl včera zaskočen i mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek. „Nic o tom nevím,“ prohlásil. Informace bude dnes žádat od šéfa ústeckého stavebního úřadu.
Ani ústečtí zastupitelé o ničem neví. „Cože? Existují dvě stavební povolení! Město a ČEZ to doteď tajili? Žádám zveřejnění stavebních povolení, včetně všech dokumentů souvisejících se stavbou paroplynové elektrárny v Úžíně,“ řekl opoziční komunistický zastupitel Jaroslav Kubín. „Celý projekt je neprůhledný. Obyvatelé Ústí dali najevo v anketě, že elektrárnu v Úžíně nechtějí. Vedení města by se mělo postavit na jejich stranu a tlačit na ČEZ. Všechna povolení musí město zveřejnit,“ podotkl zastupitel.
Plánovaná stavba paroplynové elektrárny v Úžíně se může i o několik let oddálit. A to v případě, že energetický gigant ČEZ dosáhne na uhlí z dolu Vršany, které by mohl využít ve svých elektrárnách. „V tuto chvíli je však palivo z Vršan téměř nereálné, proto všechny ostatní zdroje přicházejí v úvahu,“ sdělil mluvčí ČEZ Kříž. Zároveň dodal, že se pro lokalitu Úžín o jiném palivu než plynu, neuvažuje.
Kvůli výstavbě paroplynové elektrárny v Úžíně bylo svoláno na 28. 3. mimořádné zastupitelstvo. Proti stavbě se postavilo v anketě Deníku dvaadvacet zastupitelů a dvaadevadesát procent Ústečanů. Petici podepsalo přes tři tisíce nespokojených občanů. Elektrárna by se měla začít stavět v roce 2010. Podle odhadů má stát osm miliard korun.

MARTINA SEEWALDOVÁ
RADEK NOHL