Kriminalista ze severočeské policie Václav Prášil sdělil, že kvůli fingování krádeží jsou v posledních dnech nejčastěji odcizenými vozy staré škodovky, trabanty nebo žigulíky. „Majitelé například odvezou automobil na šrotiště a dostanou za něj čtyři tisíce korun. Jelikož ale nemají potvrzení o ekologické likvidaci, tak nahlásí, že jim bylo odcizeno,“ uvedl Prášil.

Vedoucí oddělení severočeské kriminální policie Jiří Krupička řekl, že denně v kraji evidují v průměru asi 80 případů, u kterých mají podezření, že si je lidé vymysleli. Policisté tvrdí, že jim fiktivní krádeže přidělávají práci. Kriminalistka Helena Pšeničková podotkla, že lidem, kteří krádež předstírají, nehrozí téměř žádný postih. Pokud jim to policisté prokáží, půjde jen o přestupek.

Krupička podotkl, že přibližně stejný počet fiktivních krádeží jako na severu Čech evidují policisté po celé republice. Podle Prášila zaregistrovali i takové absurdní případy, kdy majitel nahlásil údajnou krádež starého nepojízdného vozidla, které měl léta na své zahradě a používal ho jako pařeniště.

Za jeden měsíc se ve všech okresech na severu Čech ztratí zhruba 300 automobilů.

Například v lednu letošního roku policisté evidovali 321 ukradených vozidel. Oproti stejnému období roku 2007 to bylo o 64 automobilů více. Denně je tak v průměru nahlášeno asi deset odcizených vozidel.

Letos v lednu bylo na Ústecku ohlášeno 28 ukradených vozidel. To je o tři více než ve stejném období předešlého roku.

Zatímco v únoru bylo na Ústecku ukradeno 43 automobilů, z těchto statistik vyplývá, že běžný počet odcizených vozů je hluboko pod současným trendem.

Podle policistů bylo v letošním roce k poslednímu listopadu na severu Čech odcizeno celkem 2696 vozidel.

Nejčastěji kradeným automobilem je vůz značky Škoda Octavia.

Severočeským kriminalistům se podařilo objasnit 19,2 procenta případů.


RADEK NOHL, FRANTIŠEK ROČEK