Mluvčí Dopravního podniku města Ústí nad Labem Milan Knotek podotkl, že nové autobusy se na linkách objeví za několik dní. „Nasazeny budou po Vánocích, neboť do nich ještě musí být nainstalován odbavovací systém. Budou jezdit na všech linkách podle momentální potřeby,“ dodal Knotek. Nové dvanáctimetrové mercedesy uvezou 101 lidí. Vůz je třídveřový a jeho maximální rychlost činí 97 km/h.

Další nová vozidla se na linkách ústecké MHD objeví zřejmě v příštím roce. To chce dopravní podnik za zhruba 164 milionů korun koupit deset trolejbusů a pět autobusů . „Především u trolejbusů je však problém, protože se vyrábějí po kusech,“ podotkl minulý týden primátor Ústí Jan Kubata (ODS). Podle něj mají být však nové trolejbusy moderní a dvoumotorové.

Průměrné stáří vozidel v ústecké MHD je kolem 15 let. Na linkách jezdí ještě vozy z konce 80. let minulého století. Kompletní obnova vozového parku dopravního podniku by přišla na více než 834 milionů korun, zapotřebí je vyměnit 48 trolejbusů a 30 autobusů.

Zaměstnancům dopravního podniku od 1. ledna příštího roku narostou o osm procent tarifní mzdy. Vedení dopravce se na tom domluvilo s odborovou organizací společnosti. V pátek obě strany podepsaly novou kolektivní smlouvu.

Navýšení o osm procent je ale dohodnuto na dobu dvou let. V roce 2010 tedy k žádnému mzdovému skoku nedojde. „Mezi oběma stranami došlo k rozumné kompromisní dohodě na dva roky. Ta respektuje naše finanční možnosti,“ tvrdí primátor Kubata.

Nová kolektivní smlouva pro zaměstnance garantuje stravenky, pět týdnů dovolené a příspěvek ve výši 1000 korun na jarní a letní prázdniny dětí. Dopravní podnik bude také přispívat měsíčně částkou 350 korun těm pracovníkům, kteří uzavřeli smlouvu o penzijním nebo životním pojištěním.