V posledních letech totiž stavby v této lokalitě zrušily na 400 parkovacích míst.

„Denně řešíme desítky případů, kdy motoristé špatně zaparkují nebo za parkování nezaplatí,“ potvrdil zástupce ředitele městské policie Jan Novotný.

V případě mírnějších přestupků jsou strážníci podle něj benevolentnější a řeší je většinou domluvou. „Hodně se tu staví a parkovací situace je opravdu složitá. Takže nechceme uplatňovat represi za každou cenu, ale hlavně docílit toho, aby ulice byly průjezdné. Nekompromisní jsme ale v případě, kdy řidič zastaví třeba v křižovatce nebo před přechodem, protože tam je to hodně nebezpečné,“ vysvětlil Novotný.

V nových třípodlažních podzemních garážích ve Zdaru ve středu dopoledne stálo jen kolem 40 aut. Jeho kapacita je přitom 145 míst.

„Jsou v provozu od minulého týdne a motoristé si teprve začínají zvykat,“ míní Eva Šartnerová z investorské firmy AZ Sanace. Eliška Zavoralová z AZ Palác Zdar doplnila, že obsazenost třípodlažního parkoviště se zatím pohybuje kolem 30 procent.

„Nejvíce aut přijíždí mezi devátou a dvanáctou hodinou a parkoviště se vyprazdňuje mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou. Zájem motoristů se opravdu zvyšuje, každým dnem zaznamenáváme vyšší počet aut. Nejčastější délka parkování je 1 až 1, 5 hodiny,“ uvedla.

Někteří řidiči provoz nového parkoviště ještě nezaznamenali, další se vzhledem k tomu, že nejde o městské parkoviště, obávají cen. Ceny parkovného tady podle Šartnerové od 6.00 do 20.00 hodin činí 10 korun za každou započatou půlhodinu a od 20.00 do 6.00 hodin 5 korun.

V sousední Dlouhé ulici i u Interhotelu Bohemia město po motoristech chce za první započatou hodinu 20 a za každou další už 50 korun.

„Na těchto parkovištích platí zvýšený tarif s progresivní sazbou. Dvacet korun za každou započatou hodinu motoristé zaplatí na parkovišti u ČNB a na většině ostatních 10 korun. U hotelu Vladimir pak každá započatá hodina stojí jen 5 korun a v garážích pod Mariánskou skálou jsou dokonce první tři hodiny zdarma,“ řekl Miroslav Štráchal, ředitel Městských služeb, které městská parkoviště v centru a nejbližším okolí provozují. Celkem jde o 1 290 parkovacích míst.

Štráchal ještě upozornil, že pokud motoristé uhradí parkovné prostřednictvím sms zprávy, přijde je všude jednotně na 15 korun za každou započatou hodinu.

Nové parkoviště ve Zdaru je větší než původní, které v horní části Mírového náměstí bylo dříve, a to o 80 míst. Dalších 50 stání by na stejném náměstí mělo přibýt o letních prázdninách. Potvrdil to investor budovaných domů Falk a Hocke Vladimír Vydra.

Věděli jste o nových garážích? Chybí vám stále parkovací místa? Diskutujte!