Epidemie podle předpokladů hygieniků totiž má vypuknout koncem ledna. Čas, který do té doby zbývá, odpovídá nutné době, během níž je tělo schopné si po vakcinaci protilátky vytvořit.

Krajská hygienická stanice doposud zaznamenala 7 118 případů onemocnění. Na 100 tisíc obyvatel to dělá 864, 6 případů. O epidemii se hovoří, když počet případů na 100 tisíc obyvatel překročí dvoutisícovou hranici. Letos by epidemie měla být dokonce silnější než loni, kdy v republice postihla l, 2 milionu obyvatel a zemřelo na ni 2, 5 tisíce nemocných. Inkubační doba chřipky je 18 až 72 hodin od nakažení.

Nemoc trvá přibližně čtyři až šest dní. Chřipka se přenáší kapénkami. Je zpravidla doprovázena horečkami a odezní během týdne. K hlavním komplikacím chřipky patří zápal plic a zánět srdce.

„Z dlouhodobých sledování víme, že epidemie tu propukne okolo 4. týdne po novém roce,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) Josef Trmal. „Zatím se ještě počty nemocných pohybují pod hodnotou, u níž bychom mohli hovořit o riziku.“

Přesto je ale podle Trmala nejvyšší čas se nechat proti chřipce očkovat. Do konce ledna, kdy je nástup epidemie očekáván, zbývají totiž asi dva týdny. A imunitu si tělo získává za zhruba deset až čtrnáct dní po aplikaci injekce s vakcínou.

„Je dobře, že lidé mají stále větší zájem o očkování. Je ale potřeba si uvědomit, že chrání pouze proti chřipce, ne proti ostatním nemocem,“ varoval Trmal. „Také je nesmysl tvrdit, že někdo onemocněl chřipkou z očkování. Je naprostý nesmysl, aby vakcína chřipku přenesla. Tato tvrzení jsou tmářství nejhrubšího zrna,“ dodal ředitel KHS Trmal.

Vakcína stojí zhruba 120 až 200 korun a očkují praktičtí lékaři, kteří mají vakcínu přímo v ordinaci, nebo s receptem pošlou pacienta do lékárny. Zdravotní pojišťovny na tuto prevenci přispívají.

Ústečané jsou v tomto směru poměrně odpovědní. Jak hlásí lékárníci, o vakcíny je velký zájem. „Vyprodali jsme všechny zásoby vakcín od Vánoc. To jsme nečekali,“ uvedl majitel ústecké Lékárny Centrum Miloslav Buchta. „U chronicky nemocných, diabetiků nebo kardiaků se očkování doporučuje. Tyto rizikové skupiny jsou hrazené ze zdravotního pojištění. Jinak není třeba se obávat, vakcín je dost, sklady jsou dostatečně zásobené.“

Jak Buchta dál uvedl, je vhodné doplnit očkování vitamínem C, ať už v tabletách, případně v ovoci a zelenině. „Rozhodně to neuškodí,“ dodal.

Očkování proti chřipce je doporučováno zejména starším lidem, kteří už mají nějaké další onemocnění. Část z nich je očkována ze zákona. Celkově je ale v České republice očkováno proti chřipce jen 25 procent občanů starších 65 let, i když v Evropské unii je to 80 procent. Očkování až o 75 procent snižuje riziko úmrtí.

Většina výskytů chřipky na severní polokouli vrcholí v lednu nebo v únoru. Není zcela jasné, proč je intenzita výskytu chřipky sezónní a nerovnoměrná během roku. Jedno možné vysvětlení je, že lidé jsou v zimě méně venku, jsou častěji v blízkém kontaktu, a to je příčinou nákazy.